Κυριακή, 5 Μαΐ

Ο Βασίλης Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι και οδήγησε σε «μπάχαλο» στο Ουτρέχτη – Βάαλβαϊκ

ΦΩΤΟ eurokinissi αρχείου

Ο Βασίλης Μπάρκας απέκρουσε πέναλτι στο Ουτρέχτη – Βάαλβαϊκ, με αποτέλεσμα να προκαλέσει όμως μπάχαλο και μικρή διακοπή της αναμέτρησης για την ολλανδική Eredivisie.

Με την Ουτρέχτη να έχει προηγηθεί στο παιχνίδι με γκολ του Γιένσεν από το 29′, η Βάαλβαϊκ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με πέναλτι του Κράμερ, το οποίο απέκρουσε όμως σε πρώτη φάση ο Μπάρκας, για να δώσει επανάληψη της εκτέλεσης ο διαιτητής.

Το γεγονός έκανε έξαλλους τους οπαδούς στις κερκίδες και υπήρξε ρίψη αντικειμένων, με το παιχνίδι να σταματάει έτσι για λίγα λεπτά και μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα. Στη συνέχεια πάντως, ο Κράμερ σκόραρε από τη βούλα του πέναλτι και ισοφάρισε σε 1-1 για την ομάδα του.

Το 1-1 ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης στην Ολλανδία.