Παρασκευή, 29 Μαρ.
25oC Αθήνα

Ο Ζέσους “λύτρωσε” τη Μάντσεστερ Σίτι! Για πλάκα η Γιουνάιτεντ [vids]

Η Μάντσεστερ Σίτι πήρε το “τρίποντο”, έστω κι αν “καρδιοχτύπησε” απέναντι στη Σουόνσι, επικρατώντας των “κύκνων” με 2-1, στο “Etihad Stadium” για την 24η αγωνιστική της Premier League.

Ο διεθνής Βραζιλιάνος επιθετικός, Γκαμπριέλ Ζεσούς, σημείωσε και τα δύο γκολ των γηπεδούχων, το πρώτο στο 11ο λεπτό και το νικητήριο στο 93΄! Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα (70% κατοχή έναντι 30% της Σουόνσι), αλλά το γκολ της ισοφάρισης από τον Σίγκουρντσον έξω από την περιοχή στο 81΄, “πάγωσε” τους φιλάθλους στις κερκίδες. Το γκολ του Ζεσούς στις καθυστερήσεις έβαλε στη θέση της την καρδιά των “πολιτών”.

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε τους 49 βαθμούς και βρίσκεται στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με έναν λιγότερο από τη δεύτερη Τότεναμ και δέκα βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Τσέλσι. Στην επικίνδυνη ζώνη, με 21 βαθμούς, παραμένει η Σουόνσι.

Με νίκη συνέχισε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τις υποχρεώσεις της στην Premier League. Οι «κόκκινοι διάβολοι» επιβλήθηκαν 3-0 της -περυσινής πρωταθλήτριας- Λέστερ, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 24η αγωνιστική, και διατήρησαν την επαφή με τις ομάδες που βρίσκονται μπροστά τους στην κατάταξη, την ώρα που οι “αλεπούδες” παρέμειναν μόλις ένα βαθμό πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Σάββατο
Τσέλσι – Άρσεναλ 3-1 (13′ Μάρκος Αλόνσο, 53′ Αζάρ, 85′ Φάμπρεγας / 91′ Ζιρού)
Κρίσταλ Πάλας – Σάντερλαντ 0-4 (10′ Λαμίν Κονέ, 43′ Εν’Ντονγκ, 45’+1 και 45’+3 Ντεφόου)
Έβερτον – Μπόρνμουθ 6-3 (1′, 29′, 82′ και 84′ Λουκακού, 23′ ΜακΚάρθι, 94′ Μπάρκλεϊ / 59′ και 70′ Τζόσουα Κινγκ, 90′ Άρτερ)
Χαλ – Λίβερπουλ 2-0 (44′ Εν’Ντιάιγ, 84′ Νιάς)
Σαουθάμπτον – Γουέστ Χαμ 1-3 (12′ Γκαμπιαντίνι / 14′ Άντι Κάρολ, 44′ Πέδρο Ομπιάνγκ, 52′ Νομπλ)
Γουότφορντ – Μπέρνλι 2-1 (10′ Ντίνι, 45’+2 Εμ’Μπάιγ Νιανγκ / 78′ πέν. Μπαρνς)
Γουέστ Μπρομ – Στόουκ 1-0 (6′ Τζέιμς Μόρισον)
Τότεναμ – Μίντλεσμπρο 1-0 (58′ πέν. Κέιν)