15oC Αθήνα

Ο Ζλάταν κράτησε την Μίλαν στην κορυφή αψηφώντας ηλικία και… βαρύτητα! (video)

Με οδηγό τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς η Μίλαν συνεχίζει να πηγαίνει με σπασμένα… φρένα. Οι “ροσονέρι” έφυγαν νικητές από την έδρα της Ουντινέζε (2-1) για την 6η αγωνιστική της Serie A χάρις σε απίστευτο γκολ του Σουηδού σταρ με ανάποδο ψαλίδι και παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Όσο υπάρχει Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς, η Μίλαν δεν έχει να φοβάται τίποτε. Ο Σουηδός άσος, που είχε δηλώσει σε ανύποπτο χρόνο, πως εάν είχε πάρει μεταγραφή για τους “ροσονέρι στην αρχή της περασμένης χρονιάς, η Μίλαν θα κατακτούσε το πρωτάθλημα, οδηγεί την ιστορική ομάδα,¨σε μία εκπληκτική πορεία τη φετινή σεζόν, παρά τα 39 (!) του χρόνια.

Αρχικά  έδωσε εκπληκτική ασίστ στον Κεσιέ, ο οποίος στο 18ο λεπτό άνοιξε το σκορ στην έδρα της Ουντινέζε. Όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με πέναλτι του Ντε Πολ στο 48ο λεπτό, για να έλθει ο Ιμπραϊμοβιτς στο 83` και να χαρίσει το σπουδαίο «τρίποντο» στην Μίλαν, που παραμένει πρωτοπόρος στη Serie A, μετά από έξι αγωνιστικές.