Σάββατο, 4 Μαΐ

Οι ημερομηνίες των ματς στο Κύπελλο Ιταλίας – Χωρίς παράταση ημιτελικά και τελικός

Η ιταλική ομοσπονδία ποδοσφαίρου ανακοίνωσε τις ημερομηνίες διεξαγωγής των αγώνων του Κυπέλλου Ιταλίας αλλά και μία σημαντική αλλαγή στους κανονισμούς.

Το Κύπελλο Ιταλίας επιστρέφει στη δράση αυτή την εβδομάδα με τις ρεβάνς των ημιτελικών Γιουβέντους-Μίλαν και Ίντερ-Νάπολι να διεξάγονται την Παρασκευή (12/6) και το Σάββατο (13/6) αντίστοιχα.

Στα πρώτα ματς η η Μίλαν είχε έρθει ισόπαλη με την Γιουβέντους στο “Σαν Σίρο” με σκορ 1-1, ενώ η Ίντερ είχε ηττηθεί από τους “παρτενοπέι” εκτός έδρας με 1-0.

Η σημαντική αλλαγή στη διοργάνωση πάντως έχει να κάνει με την κατάργηση της παράτασης, όπως ενημέρωσε η ομοσπονδία,τόσο στις ρεβάνς των ημιτελικών όσο και στον μεγάλο τελικό, καθώς αν δεν έχει αναδειχθεί νικητής μετά τα 90 λεπτά του αγώνα, αυτός θα οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.