Τρίτη, 30 Απρ.

Οι ΗΠΑ «σάρωσαν» με 99-72 τη Νέα Ζηλανδία και περιμένουν την Ελλάδα στο Mundobasket 2023

Παρότι δυσκολεύτηκαν στο πρώτο ημίχρονο, οι ΗΠΑ πάτησαν το… γκάζι μετά την ανάπαυλα και “διέλυσαν” τη Νέα Ζηλανδία με 99-72, περιμένοντας πλέον την Ελλάδα, στη δεύτερη αγωνιστική του Mundobasket 2023.

Η Νέα Ζηλανδία έπαιξε αρκετά σκληρά τις ΗΠΑ στην αρχή του αγώνα και κρατώντας τη χαμηλά στο σκορ, παρέμεινε στον πόντο στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ μονοψήφια ήταν η διαφορά και στο 20′ (45-36).

Η Team USA όμως ξέσπασε στο τρίτο δεκάλεπτο και με 31 πόντους στο διάστημα αυτό, “εκτόξευσε” τη διαφορά, πανηγυρίζοντας στο τέλος μία επιβλητική νίκη με σκορ 99-72. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Πάολο Μπανκέρο με 21 πόντους και 4 ριμπάουντ, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς είχε 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Ο Τε Ράνγκι με 15 πόντους, ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-36, 76-58, 99-72