Οι Μπουλς «έσπασαν» το αήττητο των Τζαζ, «θετικός» ο Ποκουσέφσκι στην ήττα των Θάντερ

“Μαινόμενοι” και απολαυστικοί Σικάγο Μπουλς, πήραν την νίκη με 107-99 επί των Τζαζ και τους υποχρέωσαν στην πρώτη φετινή τους ήττα. Άνετη νίκη των Γουόριορς επί των Θάντερ (103-82) – Θετική παρουσία από τον Αλεξέι Ποκουσέβσκι που άγγιξε το double-double.

Έχοντας σε τρομερό βράδυ του ΝτεΡόζαν και ΛαΒίν (πέτυχαν μαζί 58 πόντους) οι Σικάγο Μπουλς «παρέσυραν» τους Γιούτα Τζαζ (107-99), υποχρεώνοντας τους στην πρώτη εφετινή τους ήττα (4-1).

Για τους ηττημένους, ο Ντόνοβαν Μίτσελ είχε 30 πόντους (αλλά με 9/27 σουτ), ο Ρούντι Γκομπέρ 17 πόντους και 19 ριμπάουντ και ο Τζόρνταν Κλάρκσον 16 πόντους (αλλά με 5/19 σουτ).

Με τον Στεφ Κάρι να δείχνει και πάλι πως έχει μπει με… φόρα στο νέο πρωτάθλημα (20 πόντους σε 27 λεπτά συμμετοχής, οι 15 στην 3η περίοδο) Οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς επικράτησαν άνετα στο Σαν Φραντσίσκο της Οκλαχόμα με 103-82, βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 5-1.

Θετική παρουσία από τον Ποκουσέβσκι για τους Θάντερ, καθώς “άγγιξε” το double-double (7 πόντους, 9 ριμπάουντ).

«Εκδίκηση» για τον περσινό αποκλεισμό στα play offs του δεύτερου γύρου πήραν οι 76ers από τους Χοκς. Η ομάδα από την Φιλαντέλφια διέλυσε την αντίπαλο της με 122-94, έχοντας για κορυφαίο σκόρερ τον Τομπάια Χάρις με 22 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ από την πλευρά του ο Τζοέλ Εμπίντ, πέτυχε άλλους 19.