13oC Αθήνα

Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου: Ένα ξέσπασμα ήταν αρκετό! “Λύγισε” τους Γερμανούς στο ΣΕΦ με ανατροπή (video)

μπάσκετ Ολυμπιακός
ΦΩΤΟ intime

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα “τραγικό” πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, αλλά με… αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος, πανηγύρισε τελικά μία εύκολη νίκη με 75-71 στην 8η αγωνιστική της Euroleague.

Με ένα “ξέσπασμα” στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου και πρωταγωνιστές τους ΜακΚίσικ και Ζαν Σαρλ, οι Πειραιώτες πέρασαν μπροστά στο σκορ και “καθάρισαν” το ματς στο τέλος με δύο προσωπικά καλάθια του Σλούκα και ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοφ.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Ολυμπιακός πέτυχε έτσι δεύτερη σερί νίκη του στη Euroleague κι ανέβηκε στο 5-3 στην κατάταξη. Στο 1-5 βρίσκονται πια από την πλευρά τους οι Γερμανοί μετά την ήττα στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με πεντάδα τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν Σαρλ και Μάρτιν, αλλά εμφάνισε τεράστια προβλήματα στην επίθεση, με πολλά λάθη από όλους τους παίκτες του. Οι Πειραιώτες πέτυχαν μόλις 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ασίστ και 8 λάθη, με το σκορ να είναι 10-22 στο 10′.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας έψαξε γρήγορα λύσεις κι από τον πάγκο, όμως μόνο ο ΜακΚίσικ ανταποκρίθηκε κι έτσι παρά την καλή τους άμυνα, οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να βρίσκονται πίσω στο σκορ με διψήφια διαφορά από τους Γερμανούς. Φθάνοντας τα 10 λάθη στο ματς και με μόλις 2/11 τρίποντα, ο Ολυμπιακός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο 24-35, έχοντας βρεθεί όμως ακόμη και στο -15 από την Άλμπα.

Η εικόνα άλλαξε όμως πλήρως, με το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αφού ο ΜακΚίσικ βρήκε… συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Λιβιό Ζαν Σαρλ και με τους 2 τους να φθάνουν τους 10 πόντους, οι Πειραιώτες έτρεξαν ένα σερί 11-2. Το ματς έγινε έτσι ντέρμπι, με τον Γάλλο φόργουορντ να δίνει για πρώτη φορά προβάδισμα στο 1 και 32′ πριν το τέλος του 10λέπτου με 45-44. Το σκορ “ανέβηκε” όμως στο 51-44 στο 30′ χάρη σε δύο μεγάλα τρίποντα του αρχηγού Βασίλη Σπανούλη.

Οι “ερυθρόλευκοι” έδειξαν να καθαρίζουν το ματς, αλλά ένα νωθρό ξεκίνημα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έφερε τη διαφορά στον πόντο, 53-52, πριν αναλάβει ο Σλούκας να “καθαρίσει” το ματς με 5 προσωπικούς πόντους, με τους οποίους “εκτόξευσε” τη διαφορά ακόμη και σε διψήφιο αριθμό.

Η Άλμπα Βερολίνου “πάλεψε” για μία αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, μείωσε ξανά και στους 6 πόντους, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει το αποτέλεσμα, με τον Ολυμπιακό να πανηγυρίζει τη νίκη με . Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη επικράτησε των Πειραιωτών, οι οποίοι και “ανέβασαν” έτσι το ρεκόρ στο 5-3 στην κατάταξη της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

Τα στατιστικά των παικτών

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)