Τρίτη, 7 Μαΐ

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο: Με στιλ στην κορυφή της Euroleague οι Πειραιώτες!

ΦΩΤΟ eurokinissi

Στην κορυφή της Euroleague επέστρεψε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου εκμεταλλεύτηκε την ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας από την Μπαρτσελόνα, νίκησε άνετα εντός έδρας την Αρμάνι Μιλάνο με 87-80 κι έπιασε τους Ρώσους στην πρώτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 12-4. Πλασματική η διαφορά των 7 πόντων.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Δίχως να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, ο Ολυμπιακός επικράτησε εντός έδρας της Αρμάνι Μιλάνο με 87-80, για την 16η αγωνιστική της Euroleague κι επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας ρεκόρ 12-4, όπως και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβαλε γερές βάσεις νίκης από το πρώτο μέρος κι έφτασε με άνεση στην τελική επικράτηση.

Μοναδικό μελανό σημείο στην “ερυθρόλευκη” εμφάνιση ήταν η χαλαρότητα των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά του αγώνα που επέτρεψαν στην Αρμάνι Μιλάνο να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους και να πιστέψει ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό στο Φάληρο. Οι Πειραιώτες, πάντως, δεν αγχώθηκαν και πανηγύρισαν ακόμα μία νίκη μπροστά στον κόσμο τους.

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν οι Κάιλ Ουίλτζερ και Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους, με τον Σπανούλη να προσθέτει 14 πόντους κι 7 ασίστ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκάουντλοκ με 20 πόντους και πάρα πολλές άστοχες προσπάθειες.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος να “καθαρίσει” από νωρίς την υπόθεση νίκη κι αυτό έκανε. Με όπλο το περιφερειακό της σουτ, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν άργησε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (24-13), με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους Πειραιώτες μπροστά στο σκορ με 26-17.

Οι Ιταλοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, μειώνοντας σε 26-21 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ωστόσο ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα, έσφιξε την άμυνα του, “βομβάρδισε” εκ νέου το ιταλικό καλάθι και ξέφυγε γρήγορα με 16 πόντους (39-23). Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +14 (48-34).-

Δίχως να ανεβάσει ιδιαίτερα ρυθμό, ο Ολυμπιακός κράτησε στο ρελαντί τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας (70-53 στο 30′). Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι Πειραιώτες θα κάνουν περίπατο, η Αρμάνι Μιλάνο εκμεταλλεύτηκε την “ερυθρόλευκη” χαλαρότητα και με συνεχόμενα καλάθια κατάφερε να μειώσει σε 85-80, 14 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Με 2/2 βολές του Σπανούλη, ο Ολυμπιακός εφτασε στο τελικό, 87-80.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 48-34, 70-53, 87-80.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6 (5 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (4 ασίστ), Παπαπέτρου 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σπανούλης 14 (2/4 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8, Στρέλνιεκς, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 15 (2/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Μάντζαρης 8 (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπόγρης 1, Ουίλτζερ 15 (2), Τόμπσον 2.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζάνι): Γκάουντλοκ 20 (3), Μίτσοφ 11 (1),  Καλνιέτις 3, Ταρζέφσκι 12 (6 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας 12, Τσιντσιαρίνι 2, Κουζίν, Αμπάς, Εμπαγιέ, Θιόντορ 5, Τζέρελς 15 (3).