Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας: Επιστροφή στις νίκες με όπλο την επίθεση για τους Πειραιώτες (video)

ΦΩΤΟ Intime

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague επικρατώντας με 94-79 του Ερυθρού Αστέρα στο ΣΕΦ για την 28η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Σε μία βραδιά που οι άμυνες ήταν… απούσες, ο Ολυμπιακός έδωσε τέλος στο αρνητικό ευρωπαϊκό σερί του (7 διαδοχικές ήττες) επικρατώντας με 94-79 του Ερυθρού Αστέρα, για την 28η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 12-16 και υποχρεώνοντας τους Σέρβους στην 21η ήττα τους.

Το ματς

Ο Σλούκας από το ξεκίνημα τροφοδοτούσε τους συμπαίκτες του, με τον ΜακΚίσικ να βρίσκει μακρινά σουτ και τον Κουφό να τελειώνει φάσεις από κοντά, με αποτέλεσμα στα μέσα κιόλας του πρώτου δεκαλέπτου να έρθει ένα προβάδισμα επτά πόντων (13-6). Εκεί τη σκυτάλη πήρε ο Σπανούλης που δικές του εμπνεύσεις και εκτέλεσεις έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα των 11 πόντων με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο (30-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερυθρό Αστέρας βελτίωσε αισθητά την άμυνά του, ενώ παράλληλα βρήκε μακρινά σουτ με τον Σιμόνοβιτς, ενώ ο Κούζμιτς δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα στον Έλις μέσα στη ρακέτα και η διαφορά ροκανίστηκε, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ 53-48.

Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, μάλιστα, η αντεπίθεση των Σέρβων συνεχίστηκε και με ένα τρίποντο του Λάζιτς πήραν προβάδισμα (58-59). ΜακΚίσικ και  Κουφός το πήραν πάνω τους σε εκείνο το σημείο, με τον Βεζένκοφ να προσφέρει επίσης ανάσες και τους γηπεδούχους να ανακτούν πάλι τον έλεγχο του αγώνα και το δεκάλεπτο να κλείνει με το σκορ στο 75-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες διατήρησαν τη διαφορά με τον Λαρεντζάκη να προσφέρει λύσεις και τον ΜακΚίσικ να συνεχίζει το… βιολί του στο σκοράρισμα, με αποτέλεσμα η διαφορά να παγιωθεί στους 10 πόντους (82-72 στο 35′) και τη νίκη να διασφαλίζεται, για να τελειώσει επιτέλους το σερί των επτά αγώνων χωρίς νίκη για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 30-19, 53-48, 75-67, 94-79

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 2, Λαρεντζάκης 7 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Σπανούλης 4 (2/2 δίποντα, 7 ασίστ), Σλούκας 14 (6/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 λάθη), Βεζένκοβ 17 (2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Πρίντεζης 6 (2/2 δίποντα, 2/4 βολές), Ζαν-Σαρλ 8 (4/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζένκινς 4 (1), Κουφός 8 (4/5 δίποντα), Έλις 4 (7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 20 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Ερυθρός Αστέρας (Ράντονιτς): Χολ 4 (7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουόλντεν 5, Λόιντ 10 (4/10 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ), Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 4, Λάζιτς 8 (2), Ντόμπριτς 11 (3/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές), Σιμόνοβιτς 19 (1/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 2/3 βολές), Γιάγκοντιτς-Κουρίτζα 5, Κούζμιτς 7 (3/4 δίποντα), Νόκο 6 (3/4 δίποντα)