Κυριακή, 5 Μαΐ

Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε: «Ταφόπλακα» για τους Πειραιώτες στη Euroleague (videos)

ΦΩΤΟ intime

Με πολύ κακό ξεκίνημα στο ματς, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 76-71 από τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ και αποκλείστηκε οριστικά από τη συνέχεια της Euroleague.

Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν σημαντικά προβλήματα από τους “ψηλούς” της τουρκικής ομάδας και έκαναν πολλά λάθη στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να “κυνηγούν” από νωρίς στο σκορ. Παρά την αντεπίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του αγώνα όμως, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός “έπεσε” έτσι στο 14-17 στην κατάταξη της Euroleague και απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες του για να βρεθεί στα play off της διοργάνωσης. Στο 19-12 οι Τούρκοι, που έχουν σχεδόν εξασφαλίσει μια θέση στην 8άδα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με “χαμηλή” πεντάδα το ματς και η Φενέρμπαχτσε έκανε από την αρχή “πάρτι” στη ρακέτα του, με τον Ντουβερίογλου να έχει 6 πόντους και 2 επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα λεπτά, για το 10-2 της ομάδας του. Σλούκας και Βεζένκοφ προσπάθησαν να “απαντήσουν” στην άλλη πλευρά του παρκέ και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-11 υπέρ των Τούρκων.

Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε στη δεύτερη περίοδο, με τον Βέσελι να παίρνει τη… σκυτάλη και τους Πειραιώτες να δίνουν με πολλά λάθη και ευκαιρίες για εύκολα καλάθια στους αντιπάλους τους. Ο Λαρεντζάκης με δύο τρίποντα “κράτησε” την ομάδα του, αλλά η Φενέρμπαχτσε “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +16 στο τέλος, με το ημίχρονο να “κλείνει” με σκορ 43-27.

Μετά την ανάπαυλα, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του και με ένα σερί 12-2 φάνηκε να επιστρέφει στο ματς, αλλά ένα λάθος του Σλούκα κι ένα αντιαθλητικό φάουλ του Βεζένκοφ, επέτρεψαν στους Τούρκους να βρεθούν ξανά στο +10 (49-39). Ακολούθησε μία “ομοβροντία” από τρίποντα, για το 58-49 στο 30′.

Η Φενέρμπαχτσε ξεκίνησε όμως με ένα γρήγορο 5-0 το τελευταίο δεκάλεπτο και “καθάρισε” ουσιαστικά το παιχνίδι. Οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν πάντως και με ένα φοβερό σερί στο τελευταίο δίλεπτο, λίγο έλλειψε να φέρουν τα πάνω κάτω. Ένα άστοχο τρίποντο του Λαρεντζάκη όμως, δύο εύστοχες βολές του Ντε Κολό και ένα λάθος του Σπανούλη στην τελευταία επίθεση, έκριναν οριστικά την αναμέτρηση υπέρ των Τούρκων.

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε έτσι και μαθηματικά από τη συνέχεια της Euroleague, αφού πλέον δεν έχει καμία ελπίδα να συνεχίσει στα play off, σε αντίθεση με τη Φενέρμπαχτσε, η οποία έχει σχεδόν “τσεκάρει” το δικό της “εισιτήριο” για την τελική 8άδα.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 27-43, 49-58, 71-76

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον (0/1 δίποντο, 0/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης 9 (3/5 τρίποντα), Σπανούλης 6 (1/2 δίποντα, 4/4 βολές), Σλούκας 12 (0/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη), Βεζένκοβ 15 (3/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν-Σαρλ 16 (8/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Τζένκινς 2, Κουφός, Έλις 4 (7 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα)

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Μπράουν 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές), Γκούντουριτς 2, Μαχμούτογλου, Ο’ Κουίν 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Ντε Κολό 7 (1/3 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 2/2βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πιέρ 15 (4/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ασίστ), Μπάρτελ 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Βέσελι 18 (7/9 δίποντα, 4/4 βολές), Σιπάχι 5 (1), Ντουβερίογλου 6