Τρίτη, 30 Απρ.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ πέτυχαν τις ανατροπές του αιώνα: Δείτε φάσεις και γκολ από τις ιστορικές προκρίσεις στο Conference League

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 6-1 στην παράταση τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 5-1 της Ντινάμο Ζάγκρεμπ σε μία “τρελή” βραδιά για το ελληνικό ποδόσφαιρο στο Conference League, με τη χώρα μας να διατηρεί δύο ομάδες στην Ευρώπη.

Με τον Ολυμπιακό να έχει ηττηθεί με 4-1 στο πρώτο ματς από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και τον ΠΑΟΚ να έχει χάσει με 2-0 στην έδρα της Ντινάμο Ζάγκρεμπ, οι δύο ελληνικές ομάδες χρειαζόταν απίθανες υπερβάσεις για να συνεχίσουν στο Conference League, αλλά τα κατάφεραν αμφότερες, με ιστορικούς θριάμβους για την Ελλάδα.

Ολοκληρώνοντας τις ανατροπές του… αιώνα, ο ΠΑΟΚ “διέλυσε” τους Κροάτες με σόου του Κουλιεράκη (2 γκολ και 1 ασίτ) και τέρματα των Μπάμπα, Τόμας και Ζίβκοβιτς, ενώ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με δύο γκολ του Ελ Κααμπί και από ένα των Ποντένσε και Φορτούνη, για να πετύχει και δύο “χρυσά” τέρματα με Γιόβετιτς και Ελ Αραμπί στην παράταση.

Οι δύο ελληνικές ομάδες βρίσκονται έτσι στην 8άδα του Conference League, όπου προκρίθηκαν και οι Λιλ, Κλαμπ Μπριζ, Φενέρμπαχτσε, Άστον Βίλα, Βικτόρια Πλζεν και Φιορεντίνα.

Σπουδαία παιχνίδια έγιναν όμως και στις ρεβάνς των “16” του Europa League, από όπου προκρίθηκαν στα προημιτελικά οι Βιγιαρεάλ, Μπενφίκα, Γουέστ Χαμ, Μίλαν, Λίβερπουλ, Ρόμα, Αταλάντα και Λεβερκούζεν.