Δευτέρα, 29 Απρ.

Ολυμπιακός – Λαύριο 84-63: Επιβλητική νίκη στη Basket League για τους Πειραιώτες πριν το ντέρμπι με Παναθηναϊκό στη Euroleague

Eurokinissi

Όταν ο Ολυμπιακός άνοιξε το… turbo στην τρίτη περίοδο, τότε το Λαύριο έδειξε ανήμπορο να τον “ακολουθήσει”. Οι Πειραιώτες έφτασαν σε μια εντυπωσιακή νίκη μέσα στο ΣΕΦ (84-63), σε ματς για την 20η αγωνιστική στη Basket League και έδειξαν πανέτοιμοι να υποδεχθούν τον Παναθηναϊκό, στο προσεχές ντέρμπι “αιωνίων” για τη Euroleague (14.03 / 19:45). Πίτερς και Παπανικολάου οι κορυφαίοι.

Υγιεινός «περίπατος» στο ΣΕΦ, πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ένα εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός κόντρα στο Λαύριο (84-63) κι έτσι έφτασε τις 12 σερί νίκες στη Basket League, ανεβάζοντας το σερί του στο 20-18.

Με επιμέρους σκορ 26-10 στην 3η περίοδο και κορυφαίους τους Άλεκ Πίτερς (20π. με 4/7 τρίποντα) και Κώστα Παπανικολάου (19π. με 4/4 τρίποντα, 4 ασίστ και 4 ριμπάουντ), ο Ολυμπιακός πήρε τη αυτή τη νίκη, «σβήνοντας» την αντίσταση που του έβαζε μέχρι το ημίχρονο η ομάδα του Λαυρίου.

Ο Αϊζέια Κέινααν πρόσθεσε 13 πόντους με 3/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ 9 ασίστ μοίρασε ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ. Ο Φαλ είχε 8 πόντους και 7 ριμπάουντ και 9 πόντους πρόσθεσε ο Μόουζες Ράιτ.

Για το Λαύριο που υποχώρησε στο 7-13, ο Μάρκους Θόρντον ήταν ο μόνος διψήφιος με 13 πόντους, 9 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν η συγκομιδή του Χόρχλερ, ενώ 9 πόντους σημείωσε και ο Τζάκσον.

H 18η νίκη των «ερυθρόλευκων» στο ελληνικό πρωτάθλημα ήρθε παρά τις πολλές απουσίες (Γουόκαπ, Λαρεντζάκης, Γουίλιαμς-Γκος και Μιλουτίνοφ). Έστω κι αν ο Γιώργος Μπαρτζώκας για να συμπληρώσει δωδεκάδα χρειάστηκε και τους Τανούλη, Αμπόσι και Ροζακέα.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-42, 70-52, 84-63

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Κέινααν 13 (3), Μήτρου-Λονγκ 2, Φαλ 8, Παπανικολάου 19 (4), Πίτερς 20 (4), Ράιτ 9, Λούντζης 2, Πετρούσεφ 4, ΜακΚίσικ 5

ΛΑΥΡΙΟ (Κώστας Μέξας): Μουρ 8 (2), Μουράτος 6, Γκρόμοβς 5, Ζάρας 5 (1), Θόρντον 13 (1), Καστανέδα 8, Τζάκσον 9 (2), Χόρχλερ 9 (1), Δεϊμεζής, Βαζούκης

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/31 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 11/15 βολές, 43 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 12 επιθετικά), 25 ασίστ, 3 κλεψίματα, 5 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 16/38 δίποντα, 7/21 τρίποντα, 10/12 βολές, 27 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 6 επιθετικά), 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 9 λάθη, 19 φάουλ