Κυριακή, 5 Μαΐ

Ολυμπιακός – Νταρουσάφακα: Αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι την Euroleague οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε εντός έδρας την Νταρουσάφακα με 99-74, για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της Euroleague κι ολοκλήρωσε με νίκη τις φετινές υποχρεώσεις του στη διοργάνωση.

Ο Ολυμπιακός «ξέσπασε» στην Νταρουσάφακα τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό του, ολοκληρώνοντας την κανονική περίοδο της Euroleague από την 9η θέση και με ρεκόρ 15-15.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 99-74 της τουρκικής ομάδας στο ΣΕΦ, για την 30η και τελευταία αγωνιστική κι αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Γκος (18π.) και Μιλουτίνοφ (16π.).

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε εξαιρετικά χαλαρός στα πρώτα δώδεκα λεπτά του αγώνα. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ δεν είχε ιδιαίτερη διάθεση να παίξει άμυνα, με τους Τούρκους να βρίσκουν την ευκαιρία να πετύχουν εύκολους πόντους και να ελέγξουν το παιχνίδι.

Μετά το 16-16 στο 7′ και την αποχώρηση του εξαιρετικού Μιλουτίνοφ από το παρκέ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ό,τι ήθελαν, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν με 20-28 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους (24-35), με τους Τούρκους να διατηρούν άνετα τη διαφορά που οικοδόμησαν μέχρι και το 17′, όταν και βρέθηκαν μπροστά με 35-44. Στα τελευταία τρία λεπτά του αγώνα, οι “ερυθρόλευκοι” σοβαρεύτηκαν στην άμυνα κι έτρεξαν ένα σερί 10-0, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο μπροστά με 45-44.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός συνέχισε όπως τελείωσε το πρώτο ημίχρονο, με τους Πειραιώτες να πατούν τέρμα το γκάζι και να τρέχουν επιμέρους σκορ 30-12, ξεφεύγοντας με 19 πόντους (75-56) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει άνετα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 45-44, 75-56, 99-74

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουέμπερ 13 (4/8 δίποντα, 5/6 βολές, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 18 (3/5 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Τουπάν 4, Μιλουτίνοβ 16 (7/11 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Βεζένκοβ 4, Πρίντεζης 11 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 11 (2/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάντζαρης 3, Ποκουσέβσκι, Αγραβάνης 3, Μπόγρης, ΛεΝτέι 16 (3/4 δίποντα, 10/10 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιζράκ 8 (1), Μπαϊγκούλ 9 (3/3 τρίποντα), Κοσούτ 4, Ντεμίρ 12 (1), Κιντ 10 (2), Οζντεμίρογλου, Σαβάς 5, Ντάγκλας 6, Ντίμπλερ, Έβανς 11 (1), Έρικ 9.