Ολυμπιακός – Παρτιζάν 87-58: Υπερηχητικοί οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν την ομάδα του Ομπράντοβιτς

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και μετά από ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, συνέτριψε τη Παρτιζάν με 87-58 και επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Ο Ολυμπιακός μετά από δυο σερί ήττες στο ΣΕΦ από Μονακό και Βαλένθια, δεν είχε περιθώρια για νέα απώλεια. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με ”καυτό” τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, καθάρισε τη Παρτιζάν έφτασε το 5-2 στη Euroleague, παίρνοντας νίκη ψυχολογίας ενόψει της συνέχειας.

Πρωταγωνιστές στην αποψινή βραδιά στο ΣΕΦ, ήταν οι Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Σλούκας και Βεζένκοφ, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Κάνααν.

Ο αγώνας

Οι ”ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση, παρόλα αυτά η Παρτιζάν των πολλών απουσιών κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, έχοντας ως στυλοβάτες τους Πάντερ και Νάναλι, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται, με τους γηπεδούχους να προηγούνται (22-14).

Στη δεύτερη περίοδο, οι ερυθρόλευκοι είδαν τους Κώστας Σλούκα, Πίτερς και Βεζένκοφ να κάνουν τη δουλειά στην επίθεση ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, αλλά τόσο κάποια λάθη στην άμυνα, όσο και ένα ξέσπασμα του Νάναλι από πλευράς φιλοξενούμενων, δεν επέτρεψαν στους Πειραιώτες να ξεφύγουν, με τη διαφορά να κλείνει στο ημίχρονο στους εφτά πόντους (45-38).

Οι Πειραιώτες μπήκαν με διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο να μην την πατήσουν όπως με τη Βαλένθια και παρόλο που η Παρτιζάν προσπαθούσε να αντισταθεί κυρίως με τους Πάντερ και Παπαπέτρου, οι Βεζένκοφ και ο καυτός Λαρεντζάκης έστειλαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, ξεσηκώνοντας το ΣΕΦ.

Στη τέταρτη περίοδο, ουσιαστικά όλα είχαν κριθεί, με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη να συνεχίζει το σόου του σε άμυνα και επίθεση και να αποθεώνεται από τους 10.000 οπαδούς που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο Ολυμπιακός έτσι πήρε μια σημαντική νίκη ψυχολογίας  ενόψει της δύσκολης συνέχειας και τις εκτός έδρας αναμετρήσεις με Μπάγερν Μονάχου και Μακάμπι.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Αλιάγκα, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-14, 45-38, 68-54, 87-58

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 10 (2/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2 κλεψίματα), Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 κλεψίματα), Φαλ 6 (3/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Σλούκας 17 (3/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Βεζένκοβ 15 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπανικολάου 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ασίστ), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς, ΛεΝτέι 6 (3/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πάντερ 14 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαπέτρου 12 (3/6 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιοβάνοβιτς, Νάναλι 14 (3/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκλας, Λεσόρ 10 (5/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντάρ 2 (1/8 σουτ)