Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης: Χαμένη ευκαιρία στο «θρίλερ» του ΣΕΦ για τους Πειραιώτες

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης για την 15 αγωνιστική της Euroleague, αφού ηττήθηκε 82-86 στο ΣΕΦ σε ένα ματς που κρίθηκε στην παράταση και ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του.

Ήττα στις… λεπτομέρειες για τον μαχητικότατο Ολυμπιακό, που είδε τη Ρεάλ Μαδρίτης να φεύγει νικήτρια στην παράταση με 86-82 (69-69 κ.δ.) από το ΣΕΦ, για την 15η αγωνιστική της Euroleague.

Με την αποψινή απώλεια οι «ερυθρόλευκοι» είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 7-7, κλείνοντας χωρίς νίκη τη «διαβολοβδομάδα». Στον αντίποδα, οι Ισπανοί ολοκλήρωσαν νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στην Ελλάδα, απογοητεύοντας τους «αιώνιους» και βελτιώνοντας σε 10-5 το ρεκόρ τους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησε νευρικά το ματς ούσες πολύ άστοχες από την περιφέρεια. Χαρακτηριστικό είναι πως μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ο Ολυμπιακός είχε 3/10 τρίποντα και η Ρεάλ αντίστοιχα 2/9, με τις άμυνες ωστόσο να λειτουργούν καλά και το σκορ να είναι 12-12.

Ένα απίστευτο «ξέσπασμα» του Ολυμπιακού στο δεύτερο δεκάλεπτο τον έφερε αρχικά να προηγείται με 27-19, αλλά εκεί ήρθε άμεσα η απάντηση από την Ρεάλ που με δικό της σερί έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη 30-31, με χαρακτηριστικό αυτού του διαστήματος να είναι τα τρία συνεχόμενα λάθη των «ερυθρόλευκων» πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με αποκορύφωμα την λάθος επαναφορά στην τελευταία επίθεση, που έκανε έξαλλο τον Γιώργο Μπαρτζώκα.

Το 3ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Ρεάλ να φτάνει στο +7 (30-37), αλλά σε εκείνο το σημείο ο Ράντολφ τραυματίστηκε στον αστράγαλο, αποχωρώντας μάλιστα από το παρκέ με καροτσάκι, και η «βασίλισσα» αποσυντονίστηκε. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης βρήκε συνεργασίες με τον Χασάν Μάρτιν οδηγώντας τους γηπεδούχους σε μεγάλο σερί και προβάδισμα  51-43 με ένα επιμέρους 21-6.

Κάρολ, Τόμπκινς και Λαπροβιτόλα ευστόχησαν σε 5 τρίποντα και ο Ταβάρες σε ένα δίποντο όμως, με την «βασίλισσα» να βρίσκεται… ξαφνικά στο +7 (53-60) στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου. Σε εκείνο το σημείο ξύπνησαν οι Σλούκας και ΜακΚίσικ που επανέφεραν τον Ολυμπιακό στο ματς, το οποίο έγινε ντέρμπι. Στα 39” ο Ολυμπιακός είχε την μπάλα στα χέρια του με το σκορ στο 67-69 μετά το λάθος του Αμπάλδε. Ο Σλούκας πήγε στη γραμμή των βολών για το 69-69 στα 29”, αλλά με τη λήξη αστόχησε σε σουτ τριών πόντων και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Εκεί ο Λαπροβιτόλα με προσωπικούς πόντους έγραψε το 71-76, με τον Ολυτμπιακός ωστόσο να επιστρέφει και να παίρνει… κεφάλι στο σκορ με γκολ-φάουλ του Μάρτιν (81-79) και 39” να απομένουν στο ρολόι. Ένα ακόμη τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Γιουλ όμως δεν άφησε τον Ολυμπιακό να χαρεί για πολύ και το λάθος στην επόμενη φάση από τον Σλούκα αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Λαπροβιτόλα πήγε στη γραμμή και έκανε το σκορ 81-84 με 12”8 να απομένουν. O Σλούκας κέρδισε το φάουλ στα 9” αλλά αστόχησε στη μία βολή και το σκορ έγινε 82-84. Το φάουλ έγινε στα 7” στον Λαπροβιτόλα, ο οποίος έγραψε το 82-86 που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-12, 30-31, 51-49, 69-69 (κ.α.), 82-86

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάρισον 6 (1/1 δίποντο, 4/4 βολές), Σπανούλης 5 (2/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σλούκας 11 (1/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρτιν 18 (8/12 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ), Βεζένκοβ 7 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Παπανικολάου 3 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ζαν-Σαρλ 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Τζένκινς, Έλις 7 (2/5 δίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ), ΜακΚίσικ 18 (5/12 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα)

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 4 (1/7 σουτ), Φερνάντεθ 3 (1/7 σουτ), Αμπάλντε 4 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Λαπροβίτολα 19 (1/2 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8/8 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντεκ 2 (1/5 δίποντα), Γκαρούμπα 1, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 13 (5/6 δίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 5 μπλοκ), Γιουλ 10 (3/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Τόμπκινς 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τέιλορ 2