Κυριακή, 5 Μαΐ

Οπαδός στο ΝΒΑ πέταξε ποτήρι προς τον Λούκα Ντόντσιτς και συνελήφθη

Ένα σκηνικό που δεν συνηθίζουμε να βλέπουμε σε αγώνα του ΝΒΑ, αντικρίσαμε στο Μπρούκλιν ΝετςΝτάλας Μάβερικς. Οπαδός πέταξε ένα γεμάτο ποτήρι στο παρκέ, στο σημείο που βρισκόταν ο Λούκα Ντόντσιτς και ανάγκασε τους ανθρώπους του γηπέδου να αναλάβουν δράση.

Οι Ντάλας Μάβερικς πέρασαν από την έδρα των Μπρούκλιν Νετς (129-125) με το ματς να κρίνεται στην παράταση. Λίγο πριν την λήξη του έξτρα χρόνου, ο Κέβιν Ντουράντ των γηπεδούχων βρέθηκε στην γραμμή των βολών, όμως η αναμέτρηση διακόπηκε για λίγα λεπτά, αφού ένας οπαδός πέταξε ποτήρι στο παρκέ, δίπλα στον Λούκα Ντόντσιτς.

Ο Σλοβένος γκαρντ ξαφνιάστηκε και απομακρύνθηκε άμεσα από το σημείο, ενώ οι διαιτητές διέκοψαν για λίγα λεπτά τον αγώνα, προκειμένου να καθαριστεί το παρκέ!

Σύμφωνα με αμερικάνικα Μέσα, η ασφάλεια του γηπέδου στο Μπρούκλιν προχώρησε στη σύλληψη του συγκεκριμένου ατόμου.

Για την… ιστορία, ο Λούκα Ντόντσιτς έκανε ένα «μαγικό» παιχνίδι μέσα στο Μπρούκλιν, πετυχαίνοντας triple double με 41 πόντους, 11 ριμπάουντ, 14 ασίστ!