11oC Αθήνα

Ούνικς Καζάν – Παναθηναϊκός: Γκέλα με λάθη για το «τριφύλλι»

Ο Παναθηναϊκός που πήρε μια μεγάλη διαφορά ως το ημίχρονο και έφυγε μπροστά και με 10 πόντους «αυτοκτόνησε» στο Καζάν. Εδωσε δικαιώματα στην Ούνικς, η οποία τον νίκησε 83-81, στη 15η και τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου της Euroleague.

Δείτε το live του αγώνα

Με αυτή την ήττα τους οι «πράσινοι» έχουν ρεκόρ 9-6. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ με 27 πόντους , ενώ από το «τριφύλλι» ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης που πέτυχε 23 (ρεκόρ καριέρας στην διοργάνωση) και έδωσε 6 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός με τους Σίνγκλετον και Καλάθη να οργιάζουν ξέφυγε γρήγορα στο ματς και έκλεισε με διαφορά έξι πόντων το πρώτο δεκάλεπτο (19-13 στο 10΄).

Οι Ρώσοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και με δύο καρφώματα του Γουίλιαμς μείωσαν (22-18) και ισοφάρισαν (24-24) με κάρφωμα του Λάνγκφορντ που έκανε εκπληκτικό παιχνίδι. Ομως, η χαρά τους δεν κράτησε για πολύ, καθώς ο Καλάθης έβγαζε φωτιές… και ο Τζέιμς ακολουθούσε. Οι δυο τους μπροστάρηδες έστειλαν τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια για το ημίχρονο στο +9 (44-35).

Ωστόσο, στο τρίτο δεκάλεπτο… ζεστάθηκε το χέρι του Λάνγκφορντ και η Ούνικς μείωσε στους 5 (56-51 στο 26΄). Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ επανήλθε. Κατάφερε με ένα σερί 5-0 να πάρει ξανά διψήφια διαφορά (61-51).
Οι Ρώσοι δεν εγκατέλειψαν την προσπάθειά τους και μείωσαν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου (65-63).

Ο Λάνγκφορντ με τρίποντο στο 31’ έβαλε την Ουνίκς οδηγό στο σκορ (68-67) και το ματς πήρε δραματικές διαστάσεις… Περίπου τρία λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα ο Μπουρούσης με τρίποντο έκανε το 78-77.

Τα λάθη του Παναθηναϊκού, η αστοχία του και οι κακές επιλογές του επέτρεψαν στην αντίπαλό του να ξεφύγει με 5 πόντους (83-78). Το μόνο που κατάφεραν οι «πράσινοι» ήταν να μειώσουν στο καλάθι (83-81) με τρίποντο του Ρίβερς. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 35-44, 63-65, 83-81

Ούνικς Καζάν (Πασούτιν): Τζόνσον 5(1), Αντίποφ 6 (2), Λάνγκφορντ 27 (3), Στολ, Παραχούτσκι 4, Κολόμ 16 (2), Μπάνιτς 4, Βορόνοφ 2, Πάνιν, Ουίλιαμς 19.
Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 12 (1), Νίκολς 6 (2), Ρίβερς 6 (2), Τζέιμς 13 (1),, Φώτσης, Φελντέιν 6, Γκάμπριελ 2, Μπουρούσης 13 (1), Καλάθης 23 (2).