Δευτέρα, 6 Μαΐ

Παγκόσμιο Κύπελλο ποδοσφαίρου γυναικών: Η Ισπανία νίκησε 1-0 την Αγγλία και κατέκτησε τον τίτλο

Η Ισπανία είναι η νέα πρωταθλήτρια κόσμου, καθώς επικράτησε με 1-0 της Αγγλίας στον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου ποδοσφαίρου γυναικών, που διεξήχθη φέτος στην Αυστραλία.

Η Καρμόνα ήταν για μία ακόμη φορά η μεγάλη πρωταγωνίστρια για την Ισπανία, αφού μετά τον ημιτελικό, πέτυχε γκολ και στο παιχνίδι του τίτλου, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα κόντρα στην Αγγλία, με ένα υπέροχο σουτ στο 29ο λεπτό της αναμέτρησης.

Οι Ισπανίδες ήταν καλύτερες στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσαν να έχουν “καθαρίσει” νωρίτερα το ματς, αλλά η Ερμόσο έχασε πέναλτι, με την Ερπς να αποκρούει την εκτέλεσή της στο 69ο λεπτό. Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, αλλά ήταν αρκετό για να χαρίσει στη “ρόχα” τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας, στο ποδόσφαιρο γυναικών.