Κυριακή, 28 Απρ.

Παγκόσμιο πρωτάθλημα στίβου: «Χρυσή» η Μπερίσο Σανκούλε στον μαραθώνιο

Η Αμάνε Μπερίσο Σανκούλε κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μαραθώνιο γυναικών, στο πλαίσιο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στίβου που διεξάγεται στη Βουδαπέστη.

Η δρομέας από την Αιθιοπία πραγματοποίησε μια… κυριαρχική εμφάνιση στο αγώνισμα και έκοψε πρώτη το νήμα, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη συμπατριώτισσά της και κάτοχο του τίτλου, Γκότιτομ Γκεμπρεσλάσε.

Η 31 ετών Μπερίσο Σανκούλε, η οποία έτρεξε τον τρίτο πιο γρήγορο μαραθώνιο της ιστορίας, όταν επικράτησε φέτος στη Βαλένθια, αποσπάστηκε από τις… διώκτριές της μόλις μπήκε στον τελευταίο από τους τέσσερις γύρους 10 χιλιομέτρων και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της σε 2 ώρες, 24 λεπτά και 23 δευτερόλεπτα.

Η Γκεμπρεσλάσε πήρε το ασημένιο μετάλλιο με 2:24:34, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε η Φατίμα Εζάχρα Γκαρντάντι, η οποία πήρε το πρώτο μετάλλιο του Μαρόκου στο αγώνισμα με 2:25:17.