Παρασκευή, 3 Μαΐ

Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 86-85: Ηγέτης Ναν έκρινε το ντέρμπι της Basket League

ΦΩΤΟ eurokinissi

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός έδωσε μεγάλη “μάχη” με την ΑΕΚ για την 7η αγωνιστική της Basket League και πήρε τελικά μία οριακή νίκη με σκορ 86-85.

Με τις επιθέσεις να “κυριαρχούν” και για τις δύο ομάδες και την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε μία σειρά από μεγάλα σουτ στο φινάλε και ο Κέντρικ Ναν έγινε… ηγέτης στο ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα, χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Με την Ένωση να προηγείται με +4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Ναν πέτυχε τρίποντο και δύο βολές για να κάνει μόνος του την ανατροπή στο ματς και να διατηρήσει το αήττητο του “τριφυλλιού” στην ελληνική Basket League.

Η ΑΕΚ “χτύπησε” νωρίτερα τον Παναθηναϊκό στο ριμπάουντ και με 14 δεύτερες προσπάθειες και ένα απίθανο επιμέρους 29-15 στην τρίτη περίοδο, έφθασε να… αγγίξει ένα σπουδαίο διπλό, αλλά αστόχησε σε σουτ νίκης στην τελευταία επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε έτσι αήττητος στην Basket League, με τον Ναν να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα, σε ένα εντυπωσιακό ντεμπούτο στο ελληνικό πρωτάθλημα. Οι “πράσινοι” είχαν ακόμη 4 παίκτες διψήφιους, ενώ για την ΑΕΚ, Τίλμαν και Κουζμίνσκας έκαναν τη διαφορά με 20 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 48-37, 63-66, 86-85

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόσα 4 (1), Μπαλτσερόφσκι 6 (5 ριμπάουντ, 3 λάθη), Ναν 18 (2/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 λάθος, 3 κλεψίματα), Σλούκας 5 (2), Γκραντ 3 (1), Αντετοκούνμπο 2, Λεσόρ 11 (7 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 13 (1/4 τρίποντα), Μήτογλου 11 (1/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 3 (1), Καλαϊτζάκης, Μωραΐτης.

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 20 (9 ριμπάουντ), Ραντλ 3 (5 ασίστ) , Καράμπελας 2 (5 ασίστ, 3 λάθη), Κουζμίνσκας 16 (4/5 τρίποντα) , ΜάκΛεμορ 6 (2) , Χολ 2 (5 ασίστ) , Φλιώνης 5 (1), Νετζήπογλου 11 (2), Χατζηδάκης, Κουζέλογλου 6 (7 ριμπάουντ), Καμπενγκέλε 15 (1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ).