Παρασκευή, 10 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου 84-88: Πικρό ευρωπαϊκό αντίο στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει τις φετινές εντός έδρας υποχρεώσεις του στην Euroleague με νίκη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ηττήθηκε με 88-84 από την Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ για την προτελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου και πλέον έχει ακόμα ένα παιχνίδι με την Παρτιζάν στο Βελιγράδι την ερχόμενη εβδομάδα για να στρέψει αποκλειστικά την προσοχή του στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός ήθελε να αποχαιρετήσει το ΟΑΚΑ στην Euroleague με θετικό τρόπο, αλλά η Άλμπα Βερολίνου του χάλασε τα σχέδια.

Οι πράσινοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν και πάλι χωρίς τους Γουόλτερς και Πονίτκα, ενώ έχασαν στην τελευταία περίοδο και τον Λι, πάλεψαν κόντρα στους Γερμανούς και είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη, αλλά στο φινάλε τα έκαναν… θάλασσα.

Οι παίκτες του Σερέλη δεν μπόρεσαν να βρουν σκορ στα κρίσιμα σημεία, με τον Λο να πετυχαίνει όλους τους καθοριστικούς πόντους της Άλμπα και τον Μπέικον να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης.

Για τον Παναθηναϊκό που υποχώρησε στο 11-22, κορυφαίοι ήταν οι Παπαγιάννης, Γκριγκόνις και Μπέικον, ενώ από την Άλμπα που ανέβηκε στο 10-23, ξεχώρισαν οι Σμιθ και Λο.

Σε ακόμα ένα φετινό παιχνίδι στην Ευρώπη, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, καθώς μπήκε στο παρκέ του ΟΑΚΑ χωρίς να είναι συγκεντρωμένος.

Οι πράσινοι πάλεψαν να μείνουν κοντά στο σκορ και κατάφεραν με όπλο την άμυνα τους να γυρίσουν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο, έχοντας σαν αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Μπέικον.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε, μάλιστα, με 5 πόντους (83-78), ωστόσο στο φινάλε έμεινε από επιλογές, χάνοντας όλα τα καθοριστικά σουτ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-25, 42-49, 68-66, 84-88.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 7, Λι 12 (1/3 τρίποντα), Παπαγιάννης 13 (1/1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ, 3 λάθη), Μποχωρίδης (4 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 7, Αγραβάνης 1 (0/3 σουτ, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Τόμας 3 (1), Μπέικον 16 (5/8 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ασίστ), Γκριγκόνις 15 (1), Μαντζούκας 2, Γκουντάιτις 8.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 13 (1/8 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), ΣΜιθ 14 (4/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντίλοου 3 (1), Βέτσελ 7 (6 ριμπάουντ), Μάτισεκ 2, Σνάιντερ, Ολίντι 7 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Κουμάτζι 7, Τίμαν 11 (3 ριμπάουντ), Σίκμα 6 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Λάμερς 8 (4/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Ζούσμαν 10 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 23/37 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 23/29 βολές, 32 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 8 επιθετικά), 10 ασίστ, 5 κλεψίματα, 12 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 20/39 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 21/23 βολές, 34 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 8 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ.