Παναθηναϊκός – Άλμπα Βερολίνου: Τρίποντη εκτέλεση και νίκη «βάλσαμο» για το «τριφύλλι» (video)

Ο Παναθηναϊκός «ξέσπασε» πάνω στην Άλμπα Βερολίνου επικρατώντας 92-69 και παίρνοντας μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια της Euroleague.

Με την επίθεσή του να δίνει ρεσιτάλ και τον Ιωάννη Παπαπέτρου να κάνει αρχηγική εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Euroleague, αφού επικράτησε 92-69 της Άλμπα Βερολίνου στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της διοργάνωσης. Οι «πράσινοι» ανέβηκαν έτσι στο 5-9 όσον αφορά το ρεκόρ τους, ενώ οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 6-8.

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Ιωάννης Παπαπέτρου αναδείχτηκε πρώτος σκόρερ με 22 πόντους (3/7 τρίποντα), ενώ είχε επίσης 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του οι Χάουαρντ Σαντ-Ροος (13π.), Νεμάνια Νέντοβιτς (13π.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π.). Ο Νιλ Τζίφεϊ σημείωσε 13 πόντους για την Άλμπα.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός ήταν νωθρός στο πρώτο δίλεπτο κι έμεινε γρήγορα πίσω με 0-4, όμως αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 14-2 προηγήθηκε 14-6 κι ανάγκασε τον Αΐτο Γκαρσία Ρενέσες να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Αυτό ξύπνησε τους φιλοξενούμενους και με αντεπίθεση διαρκείας το σκορ έγινε 17-16, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις και προηγήθηκαν 25-18 στο φινάλε της πρώτης περιόδου με buzzer beater τρίποντο του Γουάιτ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι και την αστοχία του Παναθηναϊκού που μετά από 6 λεπτά σημείωσε μόλις 6 πόντους (!) όμως με μπροστάρηδες τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Γιώργο Παπαγιάννη οι «πράσινοι» κατάφεραν να ξεφύγουν ξανά και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενοι με 39-32.

Το 3ο δεκάλεπτο του αγώνα ήταν αυτό στο οποίο οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη. Με όπλο την ευστοχία πίσω από τη γραμμή των 6,75μ. και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό και να ευστοχεί σε τρία σερί τρίποντα η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 15 πόντους (60-45), με το σκορ να διαμορφώνεται στο 66-52 στη λήξη της περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί επιχείρησαν ύστατη αντεπίθεση αλλά πλέον ήταν αργά, ενώ έστειλαν και νωρίς τον Παναθηναϊκό στο μπόνους των βολών συμπληρώνοντας 5 ομαδικά φάουλ και στο τελευταίο τετράλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 18-2, το «τριφύλλι» σφράγισε τη νίκη με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 37-32, 66-52, 92-69.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Παπαγιάννης 12 (4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μποχωρίδης (4 ασίστ), Παπαπέτρου 22 (5/7 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Φόστερ 9 (3/4 τρίποντα), Νέντοβιτς 13 (3/9 τρίποντα), Γουάιτ 9 (2/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2, Μπεντίλ 5, Σαντ Ρος 13 (3/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 8 (2/6 τρίποντα), Σίβα 11 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Γκιφάι 13 (3/6 τρίποντα), Μάτισεκ 8 (2), Σνάιντερ 3 (1), Νίκιτς, Ολνίντε 9 (1), Τίμαν 3 (1/8 σουτ, 7 ριμπάουντ), Γκρέιντζερ 3 (1/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Σίκμα 11 (5 ριμπάουντ).