Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο: Η έδρα αλώβητη, ο Καλάθης όχι

Ακόμα κι όταν όλα αρχίζουν στραβά, ακόμα κι όταν… χάνει τον Καλάθη στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός έχει μια σταθερά: την έδρα του. Έχει πείσει και τον πλέον δύσπιστο ότι δεν χάνει στο ΟΑΚΑ. Το ίδιο έκανε κι απόψε. Νίκησε 80-72 την Αρμάνι Μιλάνο.

Το live του Παναθηναϊκός – Αρμάνι Μιλάνο

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε το αήττητο στην έδρα του ανακάμπτοντας από το ημίχρονο κι έπειτα και έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ρίβερς που «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι και πήρε πάνω του την ομάδα, όταν αποχώρησε τραυματισμένος στην κλείδα ο Νικ Καλάθης. Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα και διεύρυναν σε 8-4 το ρεκόρ τους, ενώ ο Ρίβερς πέτυχε 20 πόντους (6/9τρ.). Εξαιρετική παρουσία είχαν οι Ματ Λοτζέσκι με 14 πόντους (3/4τρ.) και Τζέιμς Γκιστ 11.

Ο αγώνας

Οι «πράσινοι» παρουσίασαν κενά στις «αλληλοκαλύψεις», η Αρμάνι «χτύπησε» με τους Μίτσοφ και Ταρτσέφσκι μέσα στη ρακέτα και με επιμέρους σκορ 2-13 ξέφυγε στο 7΄ με 10-15, ενώ μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (14-23, +9). Η ιταλική ομάδα είχε τις λύσεις κοντά στο καλάθι (Γκουντάιτις) και στην περιφέρεια (Τζέρελς, Γκάουντλοκ) και στο 15΄ βρέθηκε στο +13 (24-37).

Ο… χορός του Παναθηναϊκού άρχισε με τον Παππά και συνεχίστηκε με τον Ρίβερς να ευστοχεί σε τρία σερί τρίποντα. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν στο 19΄ στο -3 (38-41).

Ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγα στα αποδυτήρια χωρίς κάποια μεταβολή στο σκορ…

Ο Γκιστ έπιασε… τιμόνι σε άμυνα και επίθεση (5 σερί πόντοι, 1τρ.) και τον διαδέχθηκε ο Λοτζέσκι . Ετσι, ο Παναθηναϊκός έτρεξε επιμέρους σκορ 10-2 και πέτυχε την ανατροπή (49-43 στο 22΄). Οι Θίοντορ και Καλνιέτις ισοφάρισαν (51-51), αλλά μέχρι εκεί, ενώ στο 25΄ πρώτος πήρε τεχνική ποινή για «θέατρο» πάνω στον Λοτζέσκι  και οι διαιτητές τον απέβαλαν από τον αγωνιστικό χώρο.

Οι Ιταλοί επηρεάστηκαν από την απουσία του, η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν… εργάτρια  και τα πράγματα έγιναν πιο απλά για τους «πράσινους», που έκλεισαν την περίοδο στο +7 (64-57).

Με έμφαση στην άμυνα και τους Ρίβερς, Γκάμπριελ και Λοτζέσκι να εκτελούν από τα 6.75, οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο 36΄ με 77-64 και μετέτρεψαν σε τυπική διαδικασία του υπόλοιπο της αναμέτρησης, παρά την απουσία του Καλάθη που τραυματίστηκε λίγο πριν από τη λήξη της γ’ περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 14-23, 39-41, 64-57, 80-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 7 (2), Ρίβερς 20 (6), Παππάς 8 (1), Γκιστ 11 (7 ριμπάουντ), Βουγιούκας 1, Λεκαβίτσιους 2, Γκάμπριελ 5 (1), Όγκαστ, Λοτζέσκι 14 (3), Καλάθης 9 (12 ασίστ), Αντετοκούνμπο 3.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σιμόνε Πιανιτζιάνι): Γκάουντλοκ 7 (1/5 τρίποντα), Μίτσοφ 13, Καλνιέτις 7 (1), Ταρτσέφσκ 9, Τσιντσαρίνι 7, Εμπαγιέ 2, Θίοντορ 9 (1), Τζέφερσον 2, Μπερτάνς, Τζέρελς 5 (1), Γκουντάιτις 11.