Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ιωνικός 102-70: Άνετη νίκη στο ΟΑΚΑ πριν τη «διαβολοβδομάδα»»

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη «100άρα» της σεζόν, επικρατώντας του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ με (102-70 και πλέον στρέφει το βλέμμα του στη «διαβολοβδομάδα» της Euroleague. Σαμοντούροβ, Αβδάλα και Χουγκάζ πήραν χρόνο συμμετοχής.

Ο Παναθηναϊκός δεν προβληματίστηκε από τον Ιωνικό και έκανε μια.. προπόνηση στο ΟΑΚΑ, διαλύοντας τον αντίπαλό του με 102-70, για τη 14η αγωνιστική της Basket League.

Ο Ντέγιαν Ράντονιτς εκμεταλλεύτηκε τη διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, ξεκούρασε “βασικούς” κι έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ (22’37”) και τον Νεοκλή Αβδάλα (12’36”) και Νίκο Χουγκάζ (12’47”).

Οπως είναι λογικό, το ματς δεν αντέχει σε καμία κριτική, αφού η ανωτερότητα του «τριφυλλιού» ήταν εμφανής από τα πρώτα λεπτά. Ενα επιμέρους σκορ 19-2 μετέτρεψε το παιχνίδι σε… περίπατο από νωρίς (26-8 στο 9ο λεπτό) και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται, ξεπερνώντας και τους 40 πόντους, με τους φιλοξενούμενους να το… μαζεύουν λίγο στο τέλος.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης πέτυχε 21 πόντους σε μόλις 16 λεπτά συμμετοχής, αν και πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 23π.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 55-30, 85-45, 102-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης 11 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουόλτερς 8 (4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς 5(1/4 τρίποντα), Μπέικον 15 (2/2 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκουντάιτις 8 (6 ριμπάουντ), Λι 6 (1/7 τρίποντα, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης 21 (6/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 11 (1), Σαμοντούροβ 5 (1), Αβδάλας 5, Χουγκάζ 7 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Λίβανος): Σίμονς 6 (1/4 τρίποντα, 4 ασίστ, 4 λάθη), Αρσενόπουλος 5 (1/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 23 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Χόκινς 2 (1/8 σουτ, 8 ριμπάουντ, 4 λάθη), Λέισι 5 (1/6 σουτ, 3 ασίστ), Μπέμπης, Καστίγιο 10 (5 ριμπάουντ), Πετανίδης, Κορκοντζέλος 2, Μάντζαρης 6 (1), Παρκς 11 (5/9 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ).