Σάββατο, 11 Μαΐ

Παναθηναϊκός: Αδιόρθωτος! Ήττα στο φινάλε από Νταρουσάφακα

Ο Παναθηναϊκός τα έκανε και πάλι θάλασσα στα τελευταία λεπτά του αγώνα με την Νταρουσάφακα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην παράταση (78-75) και στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε στη Μόσχα, στο πλαίσιο του Γκομέλσκι Καπ. Τραυματίστηκε ο Κέι Σι Ρίβερς.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Νταρουσάφακα με 78-75 στην παράταση και τερμάτισε τέταρτος στο Γκομέλσκι Καπ. Οι “πράσινοι” δεν ενθουσίασαν με την απόδοση τους στην πρόβα τζενεράλε τους, πριν την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας.

Το σύνολο του Τσάβι Πασκουάλ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 75-70 ένα λεπτό πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου, αλλά δέχθηκε ένα σερί 8-0 από τους Τούρκους και γνώρισε τη δεύτερη σερί ήττα του στη Μόσχα. Ο πρώην παίκτης του Άρη, Ουίλ Κάμινγκς, “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με buzzer beater τρίποντο μπροστά στον Νικ Καλάθη.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 31-31, 51-48, 64-64 (κ.α.), 78-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Μπλατ): Κιντ 4 (2/10 σουτ), Ουίλμπεκιν 4 (1/8 σουτ), Μπαϊγκιούλ 5 (1), Κάμινγκς 17 (3/3 τρίπ.), Ουλουμπάι 1, Οζντεμίρογλου 5 (1), Αλντεμίρ 6 (6 ριμπ.), Σαντ Ρος 12, Τζόνσον 14 (1/5 τρίπ., 9 ριμπ.), Μπελ 9 (2), Έρικ 1 (5 ριμπ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 10 (2 τρίπ., 5 ριμπ.), Ρίβερς 3 (1), Μποχωρίδης 1, Παππάς 11 (4/12 σουτ), Ντένμον 8 (0/4 τρίπ.), Γκιστ 8 (1 τρίπ., 5 ριμπ.), Βουγιούκας 4, Γκάμπριελ 5 (0/3 τρίπ.), Όγκαστ 2, Λοτζέσκι 11 (1), Καλάθης 12 (5/12 σουτ, 10 ασ.), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου.

Τραυματίστηκε ο Ρίβερς

Το μυαλό των ανθρώπων του “τριφυλλιού” είναι στον Κέι Σι Ρίβερς. Πέντε λεπτά πριν από το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου ο Αμερικανός άσος αποχώρησε τραυματίας από το παρκέ. Σε προσπάθεια για λέι απ, ο 30χρονος φόργουορντ γύρισε τον αριστερό αστράγαλο και κατευθύνθηκε άμεσα στον πάγκο, δίχως πάντως κάποια βοήθεια. Σύμφωνα με τις πρώτες εκτιμήσεις, ο Ρίβερς δεν δείχνει να έχει κάτι σοβαρό.