Παρασκευή, 10 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Κολοσσός Ρόδου 77-54: Άνετος στο ΟΑΚΑ πριν πάει Βελιγράδι

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε 77-54 τον Κολοσσό Ρόδου στο ΟΑΚΑ, για την 5η αγωνιστική της Basket League και έδειξε να… συνέρχεται από την ήττα από την Βιλερμπάν και σε ετοιμότητα για το ματς στην έδρα του Ερυθρού Αστέρα.

Με την άμυνα να κυριαρχεί στο παιχνίδι του από τη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός έφτασε άνετα στην τρίτη νίκη του στη φετινή Basket League. Οι «πράσινοι» επικράτησαν με 77-54 του Κολοσσού Ρόδου, για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 3-1 και υποχρεώνοντας τους «θαλασσί» στη δεύτερη ήττα τους.

Με τις απουσίες των Ιωάννη Παπαπέτρου (πρόβλημα στο ισχίο) και Οκάρο Ουάιτ (πρόβλημα στη γάμπα) να επηρεάζουν την ανάπτυξη του παιχνιδιού του στην πρώτη περίοδο (13-16 στο 10΄),

Ο Παναθηναϊκός «έδεσε» την άμυνα του στη δεύτερη, περιορίζοντας στους 11 πόντους τους φιλοξενούμενους. Στην τρίτη περίοδο η επίθεση του… ξύπνησε, βρήκε ρυθμό κι έτσι το ματς έγινε “περίπατος” για τους γηπεδούχους..

Κορυφαίος των νικητών, «δένοντας» άμυνα και επίθεση ο Χάουαρντ Σαντ-Ρος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ενώ με 13 πόντους τελείωσε τον αγώνα και ο Λευτέρης Μποχωρίδης.

Σκόραραν και οι 11 «πράσινοι» που χρησιμοποιήθηκαν, ενώ… έγραψε ιστορία ο Αβδάλας, που πέτυχε τους πρώτους του πόντους στη Basket League.

Το “τριφύλλι” είχε άσχημο ποσοστό στο τρίποντο (21%), γεγονός που δεν τους επέτρεψε να.. φτάσει πιο νωρίς με ηρεμία στη νίκη. Από τον Κολοσσό προσπάθησε ο Κένι Γουίλιαμς με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 34-27, 60-38, 77-54

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 3 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 13 (2), Καελάκης 9, Νέντοβιτς 10 (2), Μέικον 4, Καββαδάς 7, Φλόιντ 4, Αβδάλας 5 (1), Μαντζουκας 3 (1), Σαντ-Ρος 13.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Μομίρφο 7(1), Ουίλιαμς 13 (2), Τιλί 5 (1), Σλαφτσάκης 2, Ποτ 7 (1), Ξανθόπουλος, Πράπας 2, Καμπούρης, Μαργαρίτης 1, Μπιλλής, Φλόιντ 8 (1), Χατζηδάκης 9.