Παναθηναϊκός – Μακάμπι: Τη διέλυσε με την ατσάλινη άμυνα του

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μία από τις καλύτερες φετινές εμφανίσεις του κι επικράτησε της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 81-63, για την 29η αγωνιστική της Euroleague. Η ομάδα του Όντεντ Κάτας “έπνιξε” τους Ισραηλινούς με την τρομερή άμυνα του κι επέστρεψε στις νίκες, πανηγυρίζοντας τη δέκατη νίκη του στη διοργάνωση.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Σε τραγική κατάσταση η Μακάμπι Τελ Αβίβ του Γιάννη Σφαιρόπουλου, υπέστη τη 16η ήττα της κι έχασε κάθε ελπίδα για πρόκριση στα πλέι οφ.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους, ωστόσο ο πολυτιμότερος παίκτης ήταν ο Ντίνος Μήτογλου, ο οποίος μέτρησε 12 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Γεμάτη εμφάνιση κι από τον Γουάιτ με 15 πόντους, αλλά κι από τον Χεζόνια με 12 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Από τους Ισραηλινούς, ο Σκότι Ουίλμπεκιν ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση (14π.).

Ο αγώνας:

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε ένα ονειρικό δεκάλεπτο σε άμυνα κι επίθεση, πατώντας κάτω τη Μακάμπι, η οποία αδυνατούσε να αντιδράσει στην πίεση του τριφυλλιού.

Με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Γουάιτ (9π.), Χεζόνια (8π.), οι «πράσινοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 11-3 στο 4΄, εξασφάλισαν μία διψήφια διαφορά στο 7΄ (17-7), ενώ την εκτόξευσαν στο +18 στο 9΄ (25-7), μετά από τρίποντο του Κροάτη σούπερ σταρ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 25-9 για τους πράσινους.

Οι Ισραηλινοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, βρήκαν σκορ στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με πρωταγωνιστή αυτή τη φορά τον Μήτογλου έκλεισε το πρώτο ημίχρονο στο +13 (43-30).

Η Μακάμπι μπήκε αποφασισμένη στην τρίτη περίοδο και παρά τα ξεσπάσματα του Παναθηναϊκού κατάφερε με τη λήξη του δεκαλέπτου να μειώσει σε 58-55, διεκδικώντας και πάλι το «διπλό». Οι Ισραηλινοί έτρεξαν με το καλημέρα ένα σερί 0-5, ρίχνοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (43-35 στο 22΄), αλλά Σαντ Ρος και Παπαπέτρου βρήκαν ρυθμό από τα 6.75 για το +16 (51-35 στο 24΄).

Ωστόσο, με τους Ντιμπαρτολομέο, Ουίλμπεκιν και Ντόρσεϊ να έχουν ζεσταθεί και να εκτελούν διαδοχικά τρίποντα, οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με νέο επιμέρους σκορ 7-20 για το 58-55 στο 30΄.

Με τον Παναθηναϊκό, όμως, να ενεργοποιεί και πάλι την άμυνά του και τη Μακάμπι να τα… σπάει από τα 6.75, οι «πράσινοι» έτρεξαν με το… καλημέρα της τέταρτης περιόδο ένα σερί 9-0, γράφοντας στο 35΄ το 67-55. Αυτό ήταν αρκετό για το «τριφύλλι» απέναντι στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που απο εκείνο το σημείο και μετά σήκωσε… λευκή πετσέτα, δείχνοντας ανήμπορη για νέο comeback…

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μακ, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 5 (1), Παπαπέτρου 20 (4), Χεζόνια 12 (2), Κασελάκης, Γουάιτ 15, Μήτογλου 12, Μπέντιλ 4, Σαντ Ρος 5 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 5 (1), Γουίλμπεκιν 14 (4), Τζόουνς 6, Καλοϊάρο 4, Χάντερ 1, Κοέν 4, Κάσπι 2, Ντόρσει 9 (1), Ντιμπαρτολομέο 9 (3), Μπλέιζερ, Μπέντερ, Ζίζιτς 9.