Τετάρτη, 1 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Μαρούσι 82-71: Νίκη σε επεισοδιακό παιχνίδι για την ομάδα του Αταμάν

Ο Παναθηναϊκός νίκησε πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό 82-71 το Μαρούσι στην πρεμιέρα της Basket League και ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο ελληνικό πρωτάθλημα της σεζόν 2023-24, αλλά μετά από μία επεισοδιακή αναμέτρηση.

Μετά από μία ισοπαλία στο πρώτο 10λεπτο του αγώνα, ο Παναθηναϊκός πάτησε το… γκάζι κόντρα στο νεοφώτιστο Μαρούσι και “εκτόξευσε” τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους, παρότι ο Αταμάν έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του, ακόμη και στον νεαρό Σαμαντούροφ. Ο Λευτέρης Μαντζούκας ήταν μάλιστα από τους πρωταγωνιστές της αναμέτρησης για το “τριφύλλι”, έχοντας 12 πόντους και 6 ριμπάουντ στο ματς.

Ο αγώνα “σημαδεύτηκε” όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο από το ξέσπασμα και την αποβολή του Κώστα Αντετοκούνμπο και ο Παναθηναϊκός έδειξε “παγωμένος” στη συνέχεια στο παρκέ. Το Μαρούσι το εκμεταλλεύτηκε έτσι για να “μαζέψει” τη διαφορά με ένα επιμέρους 26-13 στην τελευταία περίοδο του αγώνα. Δεν απέφυγε όμως την ήττα από τους “πράσινους” στην πρώτη αγωνιστική της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 47-29, 69-45, 82-71

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι 4 (0/6 τρίποντα), Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας (2 ασίστ), Γκριγκόνις 11 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαντζούκας 12 (2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Καλαϊτζάκης 9 (1/5 τρίποντα), Βιλντόσα 12 (1/4 τρίποντα, 5 λάθη), Μωραΐτης 6 (2), Σαμοντούροβ 2, Γκραντ, Λεσόρ 10 (4 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 9

Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Χιλ 7 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 λάθη), Πένο 7 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη), Τζούστον 21 (1/2 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Ραντούλιτσα 5 (3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη), Γιαννόπουλος 13 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σταυρακούκας, Νικολαΐδης, Ιορδάνου, Λούκοβιτς