Παναθηναϊκός – Μπασκόνια 75-63: «Άνεμος» Στέφαν Γιόβιτς «φύσηξε» στο ΟΑΚΑ και έφερε την 5η νίκη στη Euroleague

ΦΩΤΟ Intime

Με τον Στέφαν Γιόβιτς να κάνει το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Τριφυλλιού, ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 75-63 της Μπασκόνια για την 23η αγωνιστική της Euroleague και πέτυχε μόλις την 5η νίκη του στη σεζόν.

Ο Σέρβος γκαρντ (6 πόντους με 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ) φαίνεται ότι… ενέπνευσε τους συμπαίκτες του, οι οποίοι και εμφανίστηκαν με το… πόδι στο γκάζι από την αρχή του αγώνα και “καθάρισαν” από το πρώτο ημίχρονο το ματς κόντρα στους Βάσκους.

Νέντοβιτς και Έβανς με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ήταν οι κορυφαίοι για το Τριφύλλι, με τον Δημήτρη Πρίφτη να βρίσκει λύσεις από τους περισσότερους παίκτες του στο παρκέ και την άμυνα να είναι το “κλειδί” για τη νίκη.

Ελλείψει Μέικον και Πέρι, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τον Μποχωρίδη σε θέση πλέι μέικερ και ο Έλληνας γκαρντ ήταν εξαιρετικός στη δημιουργία, οδηγώντας την ομάδα του σε ένα γρήγορο προβάδισμα. Οι “πράσινοι” βρέθηκαν να προηγούνται με 12-4 και παρά την αστοχία τους στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου, “έκλεισαν” την περίοδο με 22-8 χάρη στην άμυνά τους και τα μηδέν (0/8) τρίποντα της Μπασκόνια.

Η είσοδος του Στέφαν Γιόβιτς έδωσε νέα ώθηση στην ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη στο δεύτερο δεκάλεπτο και με τους Νέντοβιτς, Οκάρο Γουάιτ και Έβανς να είναι εξαιρετικοί στην επίθεση, ο Παναθηναϊκός “εκτόξευσε” τη διαφορά στο 38-20 του ημιχρόνου. Την ίδια ώρα, οι Βάσκοι είχαν “σπάσει” τα καλάθια του ΟΑΚΑ με 8/24 δίποντα και 0/13 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Μπακόνια έσπασε το… ρόδι με τα πρώτα εύστοχα σουτ από μακριά, αλλά ο Παναθηναϊκός συνέχισε να είναι “κυρίαρχος”, με τον Έβανς να είναι πρώτος σκόρερ με 14 πόντους και τον Νέντοβιτς να ακολουθεί με 12 πόντους, την ώρα που ο Στέφαν Γιόβιτς αύξανε το χρόνο συμμετοχής του. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε έτσι με σκορ 57-32 και η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα.

Οι “πράσινοι” χαλάρωσαν κάπως και ο Μπάλντγουιν βρήκε ρυθμό, φθάνοντας τους 16 πόντους, αλλά ο Νέντοβιτς επανήλθε δριμύτερος από τον πάγκο και παρά το σερί 11-0 των φιλοξενούμενων, οδήγησε στο τελικό και την 5η νίκη της ομάδας του στη σεζόν. Ο Παναθηναϊκός “ξεκόλλησε” έτσι στην κατάταξη της Euroleague, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 5-15, ενώ η Μπασκόνια “έπεσε” στο 7-14.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63.

Τα στατιστικά των παικτών

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μποχωρίδης 3 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καββαδάς 4 (4 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 7 (3/8 σουτ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 12 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (0/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Νέντοβιτς 16 (6/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Έβανς 14 (1), Μαντζούκας 2, Σαντ Ρος 4 (1/6 σουτ, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Σπάχια): Πίτερς Λ. (0/5 σουτ), Ραϊέστε, Μπάλντουιν 16 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μπαρέρα 3 (1), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 7 (2/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Φοντέκιο 11 (0/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ίνοκ 11 (11 ριμπάουντ), Γκεντράιτις 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα).