Παναθηναϊκός – Μπασκόνια: Σόου Καλάθη και Φρεντέτ στην πρώτη του Πιτίνο! – videos

ΦΩΤΟ intime

Με τους Νικ Καλάθη και Τζίμερ Φρεντέτ να κάνουν πράματα και θάματα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός “διέλυσε” με 100-68 τη Μπασκόνια στο ΟΑΚΑ, στην επιστροφή του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο του.

Πήρε “φωτιά” το ΟΑΚΑ με την κορυφαία εμφάνιση του Παναθηναϊκού στη σεζόν, καθώς οι “πράσινοι” του Ρικ Πιτίνο έκαναν… πλάκα στη Μπασκόνια για το επιβλητικό 100-68 στην 11η αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Ο Τζίμερ Φρεντέτ είχε 21 πόντους, αλλά και 4 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ ο Νικ Καλάθης τελείωσε το ματς με 12 πόντους, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε μόλις 25 λεπτά αγώνα. Όλα τα “λεφτά” η άμυνα του Τριφυλλιού στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου δέχθηκε μόλις 15 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε “νευρικά” το ματς στην επιστροφή του στο ΟΑΚΑ και όντας άστοχος στις πρώτες επιθέσεις βρέθηκε να χάνει με 5-10. Ο Καλάθης με ένα τρίποντο “ξεκόλλησε” την ομάδα για το 17-11, αλλά στη συνέχεια “ζεστάθηκε” ο Στάουσκας και με 3 τρίποντα έφερε το ματς στα ίσια για το 20-17 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η επάνοδος των Καλάθη και Παπαπέτρου στο παρκέ, έφερε δύο μικρά σερί για τους “πράσινους”, οι οποίοι άρχισαν έτσι να ξεφεύγουν για το 46-36 του ημιχρόνου.

Το ματς κρίθηκε όμως στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα του Τριφυλλιού “έσφιξε” με Μήτογλου και Τζόνσον, την ώρα που στην επίθεση το σόου του Καλάθη, ακολούθησε ένα νέο, αδιανόητο κρεσέντο από τον Τζίμερ Φρεντέτ. Ο Αμερικανός πέτυχε συνεχόμενα καλάθια και τρίποντα, με ένα εξ αυτών από το κέντρο του γηπέδου, για να “εκτοξεύσει” τη διαφορά στο +20. Το σκορ στο 30′ μάλιστα, ήταν 72-51.

Κάπως έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο μετετράπη σε τυπική διαδικασία, με τον Πιτίνο να αποσύρει μετά τον Καλάθη και τον Φρεντέτ, για να γνωρίσουν και οι τρεις την αποθέωση από τον κόσμο, που φώναζε ρυθμικά το όνομά τους, όπως και αυτό του Δημήτρη Γιαννακόπουλου. Στο παρκέ το μόνο είχε στη συνέχεια ενδιαφέρον ήταν αν οι “πράσινοι” θα έφθαναν στην… κατοστάρα, η οποία και επετεύχθη με κάρφωμα του Παπαπέτρου.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μάλιστα την τρίτη διαδοχική νίκη του στη Eruoleague για πρώτη φορά φέτος, “ανεβαίνοντας” στο 7-4 στην κατάταξη, μετά από 11 αγώνες στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 46-36, 72-51, 100-68.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 15 (3/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 11 (4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Παππάς 2, Βουγιούκας 2, Τζόνσον 9 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Φρεντέτ 21 (4/12 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καλάθης 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Γουάιλι 2, Μήτογλου 3 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπεντίλ 5 (1).

Μπασκόνια (Περάσοβιτς): Βιλντόζα (0/3 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Χένρι 4 (2/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 9 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντιόπ, Φολ 12 (5/9 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Στάουσκας 12 (0/1 δίποντο, 4/6 τρίποντα), Σενγκέλια 11 (2/7 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/4 βολές, 6 ριμπάουντ), Σιλντς 8 (3/5 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Πολονάρα 4 (0/3 τρίποντα), Έρικ 9 (4/6 δίποντα, 1/4 βολές, 5 ριμπάουντ).