Δευτέρα, 29 Απρ.
24oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 3-1: Νίκη και «πράσινο» προβάδισμα στους τελικούς του βόλεϊ γυναικών

ΦΩΤΟ intime

Μετά από ένα επεισοδιακό παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-1 σετ (25-10, 10-25, 25-21, 29-27) τον Ολυμπιακό στον πρώτο τελικό του βόλεϊ γυναικών και έκανε το 1-0 στη σειρά.

Το παιχνίδι διεκόπη μετά το τρίτο σετ, εξαιτίας καπνογόνων στο κλειστό του Αμαρουσίου και χρειάστηκε να εκκενωθεί το γήπεδο για να ολοκληρωθεί το ματς, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε το ρυθμό του και κατάφερε να πάρει τη νίκη, έστω και μετά από μεγάλη “μάχη” στο τελευταίο σετ.

Οι “πράσινοι” είχαν πάρει εύκολα το προβάδισμα στον αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” στο δεύτερο σετ και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα αμέσως μετά και παρά τη διακοπή, “έκλεισαν” με 29-27 τον τελικό. Ο Παναθηναϊκός έκανε έτσι το 1-0 στη σειρά, η οποία θα κριθεί στις τρεις νίκες και μεταφέρεται πλέον στην έδρα των Πειραιωτών για το δεύτερο ματς, την Τετάρτη 3 Μαΐου 2023.

Τα σετ: 25-10, 10-25, 25-21, 29-27

Παναθηναϊκός (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 10 (8/25 επ., 2 άσσοι, 45% υπ.-24% άριστες), Γκρότους 6 (6/19 επ., 64% υπ.-32% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/3 επ., 2 άσσοι), Ανθούλη 26 (24/47 επ., 2 μπλοκ), Κρος 12 (10/14 επ., 2 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 54% υπ.-15% άριστες), Βασιλαντωνάκη, Μεταξά, Μέντιτς 4(0/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Ολυμπιακός (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 12 (8/12 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γουίντερς 19 (13/26 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ.-13% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σάλας 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 61% υπ.-16% άριστες), Κούμπουρα 18 (16/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Καράρο 3 (2/4 επ., 1 άσσος) / Κοσμά (λ, 46% υπ.-19%), Τσιτσιγιάννη 1 (1/1 επ.), Χριστοδούλου, Γενιτσαρίδη, Ζαφειρίου.