Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 71-95: Επιβλητική νίκη για τους Πειραιώτες στη 16η αγωνιστική της Euroleague

ΦΩΤΟ intime

Με μία τρομερή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 95-71 στην έδρα του Παναθηναϊκού για τη 16η αγωνιστική της Euroleague και συνέχισε το αήττητο σερί του κόντρα στον “αιώνιο” αντίπαλο.

Η απόλυτη “κυριαρχία” των Πειραιωτών στο παιχνίδι, με “πάρτι” μέσα στο καλάθι και κορυφαίο τον Φαλ, έφερε τη διαφορά ακόμη και στους 31 πόντους, με τους οπαδούς του “τριφυλλιού” να αποδοκιμάζουν τους παίκτες του Ράντονιτς.

Αυτή ήταν δε, η 10η συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό κόντρα στον Παναθηναϊκό και τον ανέβασε στο 10-6 στην κατάταξη της Euroleague, την ώρα που οι “πράσινοι” έμειναν στο 6-10.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και το προβάδισμα εναλλασσόταν στα πρώτα λεπτά και μέχρι το 18-17 υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός “απάντησε” με ένα γρήγορο 9-2 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 26-20.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνέχισε όμως στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο. Με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει την… μπαγκέτα και τους Μπολομπόι και ΜακΚίσικ σε καλή βραδιά, ο Ολυμπιακός “έτρεξε” ένα νέο φοβερό σερί και “εκτόξευσε” τη διαφορά στο +23 (49-26). Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου και με τον Μπέικον να φθάνει τους 14 πόντους, το σκορ διαμορφώθηκε σε 53-37 στο 20′, υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά, αλλά ο Ολυμπιακός “απάντησε” με “καυτό” Κάνααν, ο οποίος με τρία δικά του τρίποντα, οδήγησε σε ένα σερί των Πειραιωτών. Το επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο κατέληξε έτσι στο 20-14, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να προηγείται με 50-73 στο 30′.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Μπέικον να παίζει… μόνος του για τον Παναθηναϊκό και να φθάνει τους 30 πόντους, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε τον Φαλ ανίκητο μέσα στο καλάθι. Παρότι οι γηπεδούχοι μείωσαν και στους 16 πόντους λοιπόν, οι Πειραιώτες έφυγαν με το διπλό από το ΟΑΚΑ, με σκορ 91-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 36-53, 50-73, 71-95

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Γουόλτερς 2 (1/3 σουτ, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Λι 4 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 14 (3/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπέικον 30 (5/12 δίποντα, 6/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Πονίτκα 4 (0/4 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 4 (1), Γκουντάιτις 4 (2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ)

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Κάναν 17 (2/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 1/1 βολή), Λαρεντζάκης 5 (1/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Φαλ 19 (9/10 δίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 μπλοκ), Σλούκας 11 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 1 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 13 (5/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπόλομποϊ 11 (5/8 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πίτερς (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΚίσικ 7 (3/3 δίποντα)