Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 77-67: Νίκη παρά τη «χαλάρωση» στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου

ΦΩΤΟ Intime

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση μετά από σχεδόν δύο μήνες και τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι ανίκητος στους “αιθέρες”, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με του ΠΑΟΚ, στη 19η αγωνιστική της Basket League.

Οι “πράσινοι” πήραν από νωρίς το προβάδισμα στο ματς και “έκλεισαν” το πρώτο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (44-31), η οποία παρέμεινε μέχρι τέλους, παρά την αντεπίθεση του “Δικεφάλου του Βορρά” και τη “χαλάρωση” των παικτών του Πρίφτη στα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο αρχηγός του Τριφυλλιού είχε 11 πόντους σε λιγότερα από 12 λεπτά αγώνα στο ματς. Ο Γκριν με 15 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67.

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Κασελάκης 7 (1), Γουάιτ 10 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 10 (2/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Σαντ Ρος 11 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 7 (1/4 τρίποντα), Καββαδάς 4 (5 ριμπάουντ), Χουγκάζ, Έβανς, Μαντζούκας.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Ρίβερς 13 (3/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Λι (0/4 σουτ), Λαβ 13 (1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μάντζαρης (0/3 τρίποντα), Γιάνκοβιτς (0/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Γκριν 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ασίστ), Καμαριανός 4, ΝτιΛέο 8 (1/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρούμογλου, Καμπερίδης (0/4 τρίποντα), Τολιόπουλος 14 (4/10 τρίποντα).