Σάββατο, 4 Μαΐ

Παναθηναϊκός – Παρτιζάν 89-85: Ανατροπή και νίκη στην παράταση κόντρα στην ομάδα του Ομπράντοβιτς

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός είδε τους οπαδούς του να επιστρέφουν στο ΟΑΚΑ μετά από 1,5 χρόνο και τον Νεμάνια Νέντοβιτς να επιστρέφει στη… δράση μετά από 5 μήνες και νίκησε την Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς με στην παράταση με 89-85. Το “τριφύλλι” βρέθηκε πίσω με 19 πόντους στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου.

Την πρόκριση στον τελικό του ου 3ου Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» πήρε ο Παναθηναϊκός, που νίκησε στην παράταση την Παρτιζάν με 98-85.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έκανε ένα κακό πρώτο ημίχρονο (βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 19 πόντους), ωστόσο στην επανάληψη εμφάνισε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο κι έφτασε στη νίκη.

Οι Σέρβοι με μεγάλο τρίποντο ισοφάρισαν σε 80-80, ο Πέρι αστόχησε στο φλόουτερ και έτσι το ματς πήγε στην παράταση, με το “τριφύλλι” να επικρατεί.

Κορυφαίοι για τον Παναθηναϊκό οι Παπαπέτρου (20 πόντοι), Πέρι (15 πόντοι) και Έβανς (15 πόντοι), με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» να πετυχαίνει το καθοριστικό τρίποντο στο φινάλε της παράτασης. Θετική η παρουσία του Φλόιντ (11 πόντοι).

Να σημειωθεί ότι στο αποψινό ματς έκανε την επανεμφάνισή του μετά από περίπου πέντε μήνες ο Νεμάνια Νέντοβιτς, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη του Ντούσαν Ιβκοβιτς.

Την Κυριακή ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει την Αναντολού Εφές στον τελικό του τουρνουά (19/9, 20:00, ERT2) αφού επικράτησε με 88-69 της Ουλμ, στον πρώτο ημιτελικό.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-48, 59-68, 80-80 (κ.α), 89-85.

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Μέικον 9 (0/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 1 ασίστ), Φλόιντ 11 (4/6 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 6, Νέντοβιτς, Παπαπέτρου 20 (3/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Έβανς 15 (6/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Σαντ-Ρος 8 (3/6 δίποντα), Πέρι 15 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κασελάκης, Γουάιτ 5.

Παρτιζάν (Ομπραντοβιτς): Αβράμοβιτς 5, Ντάνγκουμπιτς 2, Κούρουκς 8 (8 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Πάντερ 8 (2 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Τριφούνοβιτς 10 (5/8 δίποντα), Μίλετιτς 2, ΛεΝτέι 17 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντάρ 15 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Μουρ 8 (3/7 δίποντα), Ζάγκορατς 10 (2/5 δίποντα, 2 ασίστ).