Τρίτη, 7 Μαΐ
26oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Προμηθέας Πάτρας 87-79: «Τρόμαξε» αλλά πήρε τη νίκη πριν το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας

ΦΩΤΟ Intime

Ο Παναθηναϊκός έδειξε για μία ακόμη φορά ότι δεν βρίσκεται σε καλή αγωνιστική κατάσταση, αλλά κατάφερε να πάρει στο τέλος τη νίκη με 87-79 επί του Προμηθέα Πάτρας, στο τελευταίο παιχνίδι για την Basket League, πριν το Final 8 στο Κύπελλο Ελλάδας.

Ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε με +10 στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκε μπροστά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός απέφυγε το… κάζο, με τους Μπέικον και Πονίτκα να “καθαρίζουν” του ματς στο τελευταίο τρίλεπτο.

Ο Μπέικον πέτυχε 13 πόντους στο ματς, μαζί με το καθοριστικό τρίποντο στο τέλος, ενώ ο Πονίτκα ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Ράντονιτς, στην επιστροφή του από τον τραυματισμό, με 15 πόντους. Καλή εμφάνιση έκανε και ο Αγραβάνης με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Για τον Προμηθέα Πάτρας, ο Καλμπόκα και ο Κοβάν με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα, έκαναν φοβερό ματς και λίγο έλειψε να χαρίσουν στην ομάδα τους μία ανέλπιστη νίκη. Ο Παναθηναϊκός από την πλευρά του, έδειξε για μία ακόμη φορά φέτος… προβληματικός, αλλά τουλάχιστον θα προετοιμαστεί για το Final 8 του Κυπέλλου Ελλάδας, έχοντας αποφύγει μία σοκαριστική ήττα στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 43-40, 66-63, 87-79

Τα στατιστικά των παικτών

Παναθηναϊκός (Ράντονιτς): Λι 11 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Μποχωρίδης 3, Γουίλιαμς 4 , Γ. Καλαϊτζάκης 6 (3 ριμπάουντ), Τόμας 6 (2/5 τρίποντα), Μπέικον 13 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαντζούκας 6, Γκουντάιτις 9 (6 ριμπάουντ), Πονίτκα 15 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης 12 (7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης Π. 2

Προμηθέας Πάτρας (Χριστόπουλος): Κάουαν 15 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνγκουμπιτς 7, Μουράτος 5 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Σίμπσον 8 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Χογκ 9, Κουλμπόκα 22 (4/9 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Κοντίτ 10 (5 ριμπάουντ), Τσαϊρέλης, Γκίκας 3 (1), Λάγιος, Τσαϊρέλης