Παναθηναϊκός: Σβηστή…. πρόκριση στα ημιτελικά! Νίκησε Κολοσσό στο Κύπελλο Ελλάδος

Με… περίπατο ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, που θα διεξαχθούν στις 5 Νοεμβρίου. Επικράτησε με 84-54 του Κολοσσού Ρόδου εκτός έδρας. Από 14 πόντους πέτυχαν για τους «πράσινους» οι Βουγιούκας και Λοτζέσκι, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζόουνς με 13.

Το «τριφύλλι» στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι της σεζόν έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην πρεμιέρα της Α1, στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ μπήκε δυνατά με το νέο του αρχηγό Βουγιούκα στη ρακέτα και με τους Παππά και Καλάθη να τρέχουν την ομάδα στον αιφνιδιασμό τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (+12, 28-16).

Στη δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός με πολύ καλή άμυνα είχε πέντε κλεψίματα, και με σύμμαχο την επιθετική δυστοκία των γηπεδούχων, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με … αέρα 22 πόντων (49-27).

Το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε μετά την ανάπαυλα με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό και να ανεβάζει τη διαφορά στους 29 πόντους (69-40 στο 30΄). Η τελευταία περίοδος ήταν διακικαστικού χαρακτήρα με το «τριφύλλι» να παίρνει την πρόκριση για την επόμενη φάση της διοργάνωσης με το εμφατικό 84-54.

Τα δεκάλεπτα: 16-28, 27-49,  40-69, 54-84

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 7 (1), Σχίζας 4, Χάρις 5 (1), Τζόουνς 13 (1), Πρόστραν 3 (1), Σταμάτης 5, Γεωργαλλής 2, Μπρέι 5 (1), Μπιλλής 1, Αγγελάκος 3 (1), Ράιτ 2, Παπαδάκης 4 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 4, Ρίβερς 11 (3), Γκάμπριελ, Όγκαστ 6 (9 ριμπ.), Λοτζέσκι 14 (2), Καλάθης 13 (3), Παππάς 9 (1), Ντένμον 10 (2), Μήτογλου 3 (1), Γκιστ, Βουγιούκας 14