22oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις: Ήττα «πισωγύρισμα» για το «τριφύλλι» που ξύπνησε αργά (video)

O Παναθηναϊκός γνώρισε επώδυνη ήττα από την Ζαγκίρις Καουνας στο ΟΑΚΑ 69-81 για την 13η αγωνιστική της Euroleague και έμεινε μακριά από την 8άδα καθώς υποχώρησε στο 4-8 όσον αφορά το ρεκόρ του.

«Εκτέλεση» από τα 6,75 υπέστη ο Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ από την Ζαλγκίρις Κάουνας, καθώς οι Λιθουανοί εμφανίστηκαν τρομακτικά εύστοχοι και παρά τις αντεπιθέσεις που εξαπέλυσαν οι «πράσινοι» κατάφεραν να αποδράσουν με τη νίκη και να βάλουν τέλος στο σερί των 6 ηττών που «κουβαλούσαν», βυθίζοντας παράλληλη το «τριφύλλι» στη βαθμολογία.

Οι «πράσινοι» δεν κατάφερνα ποτέ να πα΄ρουν το προβάδισμα στο ματς, ενώ βρέθηκαν από το πρώτο δεκάλεπτο ακόμα και στο -12 (12-24), κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο -10 (33-43), αφού κάθε φορά που πλησιάζαν στο σκορ οι Λιθουανοί έβρισκαν τον τρόπο να ξεφεύγουν ξανά, έχοντας 8/11 τρίποντα με τη λήξη του πρώτου μέρους.

Το εκρηκτικό ξεκίνημα στο 3ο δεκάλεπτο με 8-0 σερί, έφερε το ματς λίγο αργότερα στην ισοπαλία (50-50) με τρίποντο του Μακ και η κατάσταση έμοιαζε να ανατρέπεται. Ένα νέο… ξέσπασμα των Λιθουανών όμως ανέβασε τη διαφορά ως και το +15 (52-67), ενώ την ίδια ώρα ο Παναθηναϊκό πελαγοδρομούσε επιθετικά, αφού Μήτογλου, Παπαπέτρου και Μακ είχαν «σιγήσει».

Στο 4ο δεκάλεπτο με τον Παπαγιάννη να ηγείται της αντεπίθεσης μείωσαν σε 67-72 με εναπομείναντα χρόνο 2:49”, αλλά ένα τρίποντο του MVP της αναμέτρησης, Μάριους Γκριγκόνις (24π. με 6/8 τρίποντα, 6ρ., 3ασ.) και η ευστοχία των Νάιτζελ Χέιζ (14π.) και Ογκάστιν Ρούμπιτ (8π., 8ρ. σε 15:30” συμμετοχής) στα τελευταία λεπτά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Λιθουανών. Αυτή ήταν η 8η ήττα της ομάδας του Γιώργου Βόβορα σε 12 αγώνες, ενώ η Ζαλγκίρις πέτυχε την 6η νίκη της σε 13 αναμετρήσεις.

Παναθηναϊκός: Μακ 10 (3/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Παπαγιάννης 10 (11 ριμπάουντ), Μποχωρίδης 2 (1/5 σουτ), Παπαπέτρου 10 (2/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κασελάκης, Φόστερ 2, Νέντοβιτς 12 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Γουάιτ 7 (1), Μήτογλου 9 (1), Μπεντίλ, Σαντ Ρος 7 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές).
Ζαλγκίρις: Γουόκαπ 5 (1 τρίποντο, 8 ασίστ), Λεκαβίτσιους 5 (1), Χέιζ 14 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γιανκούνας 4, Μιλάκνις 3 (1/4 τρίποντα), Γκέμπεν, Ρούμπιτ 8 (8 ριμπάουντ), Γιοκουμπάιτις 10 (1), Γκριγκόνις 24 (3/6 δίποντα, 6/8 τρίπονα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λοβέρν 8 (4/10 δίποντα, 8 ριμπάουντ).