11oC Αθήνα

Παναθηναϊκός – Ζαλγκίρις: Ήττα που “πονάει”! Έγραψε ιστορία ο Γιασικεβίτσιους στο ΟΑΚΑ και σόκαρε το “τριφύλλι”

ΦΩΤΟ eurokinissi

Την πρώτη νίκη της ιστορίας της στο ΟΑΚΑ πανηγύρισε η Ζαλγκίρις Κάουνας. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άλωσε το “κάστρο” του Παναθηναϊκού, επικρατώντας του “τριφυλλιού” με 87-83 στην παράταση, για την τέταρτη αγωνιστική της Euroleague.

Δείτε το LIVE του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός υπέστη μία ήττα που “πονάει” στο ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν μπόρεσε να διατηρήσει αλώβητη την έδρα της, με τη Ζαλγκίρις να φεύγει με το “διπλό” (83-87) από την Αθήνα, “λυγίζοντας” τους  “πράσινους” στην παράταση.

Τραγικό το “τριφύλλι” στο πρώτο ημίχρονο, δεν έκανε τίποτα σωστά, με τον Γιασικεβίτσιους να δένει τα χέρια των “πράσινων”. Ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο κι έκανε την ανατροπή με ηγέτη τον Καλάθη, αλλά δεν μπόρεσε να “κλειδώσει” το παιχνίδι στην κανονική διάρκεια, καθώς ο αρχηγός του Παναθηναϊκού αστόχησε στο σουτ της νίκης. Στην παράταση (76-76), οι Λιθουανοί ήταν καλύτεροι κι έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Η ήττα του Παναθηναϊκού πονάει, καθώς την γνώρισε στην έδρα του, η οποία είναι το μεγάλο όπλο του τα τελευταία χρόνια στην Ευρώπη. Πλέον οι “πράσινοι” θα πρέπει να αναζητήσουν μεγάλα “διπλά” για να σβήσουν τη ζημιά της Ζαλγκίρις.

Ο αγώνας

Ο Παναθηναϊκός είχε άθλια εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Δεν έκανε σχεδόν τίποτα σωστά σε άμυνα κι επίθεση, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να είναι εξαιρετικά στατική και να αδυνατεί να βρει λύσεις απέναντι στο καλοκουρδισμένο σύνολο του Γιασικεβίτσιους. Η Ζαλγκίρις κυριάρχησε το παρκέ,  ξέφυγε από νωρίς με διψήφια διαφορά (10-20 στο 9′), ενώ έφτασε να προηγείται μέχρι και με 17 πόντους (20-37 στο 16′). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στους 11 πόντους (33-44) στο φινάλε του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι “πράσινοι” ανέβασαν στροφές στην άμυνα, οι “παγίδες” του Καλάθη έπιασαν… τόπο κι έτσι ο Παναθηναϊκός μείωσε σταδιακά τη διαφορά (49-53 στο 28′), επιστρέφοντας στο παιχνίδι.

Ο Καλάθης βγήκε μπροστά στο εκτελεστικό κομμάτι και σε συνδυασμό με την καλή συνολική άμυνα του “τριφυλλιού”, οι “πράσινοι” πήραν το προβάδισμα (66-64 στο 36′) για πρώτη φορά μετά το 4-2 (!).

Οι Λιθουανοί προσπάθησαν να αντιδράσουν προηγήθηκαν με 66-69, αλλά ο Καλάθης είχε πεισμώσει (71-69 στο 38΄)… Μάλιστα με τον αρχηγό του Παναθηναϊκού να ευστοχεί από τα 6.75, μετά από 0/2 βολές του και επιθετικό του Μήτογλου, η ελληνική ομάδα προηγήθηκε ακόμη και με +4 (74-70).  Ωστόσο, Ουλανόβας και Ουάιτ έφεραν και πάλι την ισοφάριση (74-74)… Στα 41΄΄ για τη λήξη ο Καλάθης έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Γκιστ, ο οποίος τελείωσε με κάρφωμα (76-74), αλλά οι Λιθουανοί πήρε στην επόμενη φάση τρία επιθετικά ριμπάουντ (!) και ισοφάρισαν σε 76-76 με τον Ντέβιτς, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, καθώς ο Καλαθης αστόχησε στο νικητήριο τρίποντο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ζαλγκίρις κυριάρχησε, ξέφυγε με 80-86 στο 44′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, παρά τις προσπάθειες του Καλάθη, ο οποίος πήρε μία πολύ κακή απόφαση στην επίθεση με το σκορ στο 83-86.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 33-44, 51-58, 76-76 (κ.α.), 83-87.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πασκουάλ): Τόμας 6 (3/4 δίποντα, 1 ριμπάουντ), Λάνγκφορντ 13 (3/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/6 βολές), Λάσμε 5, Παπαπέτρου 8 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Παππάς 8 (2/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Γκιστ 9 (1), Βουγιούκας 4, Λεκαβίτσιους 2, Καλάθης 22 (5/9 δίποντα, 3/10 τρίποντα, 3/8 βολές, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη σε 38 λεπτά), Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 2.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 18 (6/9 δίποντα, 6/8 βολές, 4 ριμπάουντ), Γουόλτον 5 (5 ασίστ), Γουόλτερς 10 (2/8 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουόκαπ 14 (6/9 δίποντα), Βέστερμαν 5 (1), Γιανκούνας 4, Μπιρούτις 3, Μιλάκνις, Γουάιτ 13 (4/4 δίποντα, 5/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Γκριγκίνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλάνοβας 11 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ).