ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 3-1: Κυριάρχησε στο ντέρμπι της Volley League

Intime.gr

Ο ΠΑΟΚ “πήρε” το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με 3-1 σετ, σε ματς για 11η αγωνιστική της Volley League Ανδρών. Πρώτος πλέον ο “δικέφαλος του Βορρά”, αλλά με ματς περισσότερο από τον Παναθηναϊκό, που ακολουθεί.

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 3-1 σετ τον Ολυμπιακό στην Πυλαία (33-31, 18-25, 25-14, 25-20) και όχι μόνο πήρε τη… ρεβάνς για την ήττα του πρώτου γύρου (3-2 σετ στον Πειραιά), αλλά απέκτησε και το προβάδισμα, σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Με τη νίκη αυτή, ο “δικέφαλος του Βορρά” ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με 28 βαθμούς, αφήνοντας έναν βαθμό πίσω τον Παναθηναϊκό, ο οποίος όμως έχει ένα ματς λιγότερο. Στην τρίτη θέση οι “ερυθρόλευκοι” με 24 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ είχε σε μεγάλη μέρα τον Ούντρις με 27 πόντους (56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση), σταθερό τον Κουμεντάκης, ενώ ε μεγάλη μέρα ήταν και ο Καναδός πασέρ, Γουόλς.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του ματς ήταν το πρώτο σετ που το πήραν οι γηπεδούχοι (33-31) με τον Ολυμπιακό να έχει 5 χαμένα σετ μπολ και να το χάνει μετά από 44 λεπτά!

Τα σετ: 33-31, 18-25, 25-14, 25-20.