Παρασκευή, 29 Μαρ.

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός: Σούπερ ανατροπή και προβάδισμα για τον “Δικέφαλο του Βορρά”

ΦΩΤΟ Intime

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με την… πλάτη στον τοίχο κόντρα στον Παναθηναϊκό, για τα ημιτελικά της Volley League, αλλά με σούπερ ανατροπή στο τέλος μετέτρεψε το 0-2 σε 3-2 και πανηγύρισε την πρώτη από τις δύο νίκες που χρειάζεται για να βρεθεί στον τελικό του πρωταθλήματος.

Ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε μάλιστα χωρίς τους ξένους παίκτες του και ήταν το απόλυτο αουτσάιντερ για τη νίκη στο ματς, αλλά παρότι βρέθηκε μια “ανάσα” από την ήττα, κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή κόντρα στον Παναθηναϊκό. Έκανε δε “περίπατο” στο τελευταίο κρίσιμο σετ, για να πανηγυρίσει τη νίκη με 3-2 σετ (14-25, 19-25, 25-23, 25-23, 15-8).

ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκός θα αναμετρηθούν ξανά την ερχόμενη Παρασκευή (03/07), όπου ο “Δικέφαλος του Βορρά” θέλει πια τη νίκη για να “σφραγίσει” την πρόκριση στον τελικό της Volley League.

Οι πόντοι στο ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

ΠΑΟΚ (Κώστας Δεληκώστας): Χαραλαμπίδης 6 (6/19 επ.), Τερζής, Γάτσης 3 (3 μπλοκ), Σωτηρίου 16 (11/30 επ., 5 μπλοκ, 62% υπ. – 36% άριστες), Αρμενάκης 4 (4/10 επ.), Εφραιμίδης 3 (2/9 επ., 1 άσσος, 33% υπ. – 33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 57% υπ. – 30% άριστες), Κωνσταντινίδης, Φιλίποφ 3 (3 μπλοκ), Τακουρίδης, Μπούτος 21 (20/44 επ., 1 άσσος)

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 19 (13/26 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 61% υπ. – 26% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1/5 επ.), Ρανγκέλ 15 (11/16 επ., 4 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 10 (7/21 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ. – 33% άριστες), Πανταλέων 7 (3/9 επ., 4 μπλοκ), Ράπτης 30 (25/49 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 58% υπ. – 29% άριστες), Πελεκούδας 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ)