Παρασκευή, 17 Μαΐ

Παρτιζάν – Παναθηναϊκός 92-87: Πράσινη αυτοκτονία και τρίτη ήττα στην παράταση στην Euroleague

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε μία ανάσα από ένα σπουδαίο διπλό στην έδρα της Παρτιζάν, ωστόσο έχασε διαφορά 10 πόντων στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας του αγώνα και ηττήθηκε για τρίτη φορά φέτος στην Euroleague στην παράταση με 92-87.

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε το διπλό στο Βελιγράδι κόντρα στην Παρτιζάν για την 11η αγωνιστική της Euroleague. Για κάτι περισσότερο από 35 λεπτά έδειχνε ικανός να δραπετεύσει από το καμίνι των Σέρβων, ωστόσο πέταξε στα… σκουπίδια διαφορά 10 πόντων και “λύγισε” στην παράταση από τους Σέρβους.

Στο 6-5 υποχώρησε η ομάδα του Εργκίν Αταμάν, η οποία παρουσίασε και πάλι βελτιωμένη εικόνα και είχε σε μεγάλο βράδυ τον Κέντρικ Ναν. Στο 5-6 ανέβηκε το σύνολο του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, το οποίο επέστρεψε από την κόλαση και με πρωταγωνιστές τους Ντόζιερ και Πάντερ έφτασε στη μεγάλη νίκη.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε σε τρίτη παράταση φέτος στην Euroleague και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Ήττα στις λεπτομέρειες για τους πράσινους, οι οποίοι “αυτοκτόνησαν” στο φινάλε της κανονικής διάρκειας.

Η αναμέτρηση στο Βελιγράδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με τον Παναθηναϊκό να έχει το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, αλλά να πηγαίνει τελικά στο -1 (39-38) στα αποδυτήρια.

Η Παρτιζάν επιχείρησε να ξεφύγει στην τρίτη περίοδο, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά με 54-56 χάρη σε buzzer beater δίποντο του Μήτογλου.

Οι πράσινοι πήραν ψυχολογία και με μπροστάρη τον Κέντρικ Ναν κατάφεραν να ξεφύγουν με 64-54 στο 32′ και 61-71 στο 35′.

Στα τελευταία πέντε λεπτά οι πράσινοι “κόλλησαν” στην επίθεση, ο Ντόζιερ και ο Πάντερ βγήκαν μπροστά έβαλαν μεγάλα ατομικά καλάθια και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Παρτίζαν πήρε γρήγορα το προβάδισμα και δεν ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας στη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό που έμεινε με την πίκρα της ήττας παρά την καλή εμφάνιση του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-21, 39-38, 54-56, 78-78κ.α., 92-87.

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Ομπράντοβιτς): Βούκτσεβιτς 2, ΛεΝτέι 23 (8/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Αβράμοβιτς 5 (1), Πάντερ 13 (4/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ), Σμάιλαγκιτς 7 (4 ριμπάουντ), Γιάραμαζ, Νάναλι 7, Άντζουσιτς 2 (8 ριμπάουντ), Ντοζίερ 16 (5/7 δίποντα, 2/5 τρίποντασ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Πονίτκα, Καμίνσκι 5 (1), Καμπόκλο 12 (5/6 δίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αταμάν): Βιλντόσα, Μπαλτσερόφσκι 7, Σλούκας 6 (0/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη), Γκραντ 14 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ναν 19 (5/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λεσόρ 16 (7/11 δίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Γκριγκόνις 12 (2), Μήτογλου 13 (5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 λάθος), Μαντζούκας.

Τα ομαδικά στατιστικά της Παρτίζαν: 30/48 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 14/18 βολές, 37 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 9 κλεψίματα, 14 λάθη, 2 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/49 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 20/26 βολές, 37 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 11 επιθετικά), 20 ασίστ, 11 κλεψίματα, 12 λάθη, 5 μπλοκ.