Τετάρτη, 17 Απρ.

“Πεντάρα” η Μπαρτσελόνα με σόου Μέσι (video)

Έπειτα από κάτι παραπάνω από έναν μήνα, η Μπαρτσελόνα νίκησε στο ισπανικό πρωτάθλημα. Οι Καταλανοί επικράτησαν εντός έδρας της Μπέτις με 5-2, με τον Μέσι να μπαίνει αλλαγή και να “καθαρίζει” την υπόθεση νίκη.

Η ομάδα του Κούμαν είχε αποτύχει να νικήσει Σεβίλλη, Χετάφε, Ρεάλ Μαδρίτης, Αλαβές και είχε κατρακυλήσει στη βαθμολογία. Τελικά, κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα, νικώντας την Μπέτις με 5-2.

Ο Ολλανδός τεχνικός άφησε τον Μέσι στον πάγκο, με τον Αργεντινό να μπαίνει στο δεύτερο ημίχρονο και να πετυχαίνει δύο γκολ.

Στο 23′ η Μπαρτσελόνα έκανε το 1-0 με δυνατό σουτ του Ντεμπελέ. Ο Γκριζμάν έχασε πέναλτι στη συνέχεια, με τον Σανάμπρια να κάνει το 1-1 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Η είσοδος του Μέσι στο δεύτερο μέρος άλλαξε τα δεδομένα. Στο 49′ σέρβιρε το 2-1 στον Γκριεζμάν και στο 61’ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 με πέναλτι. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο Μαντί της Μπέτις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα πέτυχε ακόμα δύο γκολ με τον Μέσι και τον Σέρτζι, διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.