Περιστέρι – Παναθηναϊκός 62-77: Ζορίστηκε για ένα ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε εκτός έδρας του Περιστερίου με 77-62 για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League κι ανέβηκε στο 2-1. Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη τα βρήκε σκούρα στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όταν επιστράτευσε την άμυνα της, “καθάρισε” εύκολα την υπόθεση νίκη.

Το Περιστέρι μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να ξεφύγει με διψήφια διαφορά (+12) στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο ο Παναθηναϊκός πάτησε το γκάζι σε άμυνα κι επίθεση, ανέτρεψε γρήγορα την εις βάρος του κατάσταση και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη με μία εξαιρετική τρίτη περίοδο.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Μέικον με 16 πόντους, ωστόσο κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Παπαγιάννης με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ. Εξαιρετικός ήταν κι ο Σαντ-Ρος με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από την άλλη, για την ομάδα των δυτικών προαστίων ξεχώρισαν οι Χρυσικόπουλος (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Κατσίβελης (12 πόντοι, 5 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός στρέφει πλέον την προσοχή του στη δεύτερη διαβολοβδομάδα της χρονιάς στη EuroLeague, στην οποία θα αντιμετωπίσουν κατά σειρά την Αναντολού Εφές (27/10 στις 21:00) και την Βιλερμπάν (29/10 στις 21:00) στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 41-41, 53-63, 62-77