ΑΕΚ – Μίλαν: Γλυκόπικρη… γεύση! “Αγκαλιά” με την πρόκριση

ΑΕΚ - Μίλαν

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική η ΑΕΚ είχε πειστική εικόνα, δεν μπόρεσε να βρει το.. δρόμο προς τα δίχτυα της Μίλαν, αλλά ούτε να δει και τα δικά της να παραβιάζονται. Οι “ροσονέρι” έφεραν 0-0 στο ΟΑΚΑ, παίζοντας αμυντικά και παρέμεναν στην πρώτη θέση του ομίλου. Δοκάρι η ομάδα του Μοντέλα, χωρίς να έχει άλλη κλασική ευκαιρία. Την επόμενη αγωνιστική η Ένωση μπορεί να πανηγυρίσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League!

Κάθε δικαίωμα να είναι υπερήφανος για τους παίκτες του έχει ο Μανόλο Χιμένεθ αλλά και όλοι οι φίλοι της ΑΕΚ. Η Ένωση -που έλειπε χρόνια από τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις- έβγαλε πάθος κόντρα στη “μεγάλη” Μίλαν, είχε τις ευκαιρίες για γκολ, αλλά τελικά έμεινε στο 0-0 με την ιταλική ομάδα και παρέμεινε αήττητη φέτος στο Europa League.

Τα… μπάτζετ δεν έπαιξαν για μια ακόμη φορά μπάλα! Η Μίλαν εμφανίστηκε χλωμή και χωρίς επιθετική δραστηριότητα στο πρώτο ημίχρονο και κατάφερε να κρατήσει στο “μηδέν” την πολύ κινητική και θετική ΑΕΚ. Στην καλή της περίοδο στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μοντέλα είχε δοκάρι με τον Μοντολίβο, αλλά τίποτε άλλο.

Η ΑΕΚ πίεσε, έδειξε πως μπορεί να είναι ανταγωνιστική και χωρίς τον Μπανταλο, είδε την άμυνα της να.. τρώει σίδερα και έμεινε στοο 0-0, αφήνοντας γλυκόπικρη γεύση στους περίπου 50.000 φίλους της που πήγαν στο ΟΑΚΑ.

Μεγάλο μέρος της επιτυχίας της Ένωσης πάει στον Μανόλο Χιμένεθ, που καθοδήγησε.. μαεστρικά τους “κιτρινόμαυρους”, που τώρα στρέφουν την προσοχή τους στο κυριακάτικο “μεγάλο” ματς με τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ.

Μετά και τη νίκη της Αούστρια στην έδρα της Ριέκα με 4-1, η ΑΕΚ μπορεί μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση της φάσης των ομίλων του Europa League να πανηγυρίσει την πρόκριση της στην επόμενη φάση, αφού υποδέχεται τους ουραγούς Κροάτες, την ώρα που η Μίλαν θα φιλοξενήσει την αΑύστρια, με σκοπό να “κλειδώσει” και αυτή την πρόκριση.

Οι επιλογές του Χιμένεθ

Ο Ισπανός τεχνικός παρέταξε την ΑΕΚ με σύστημα 3-4-1-2. Ο Ούρος Τσόσιτς επέστρεψε στην αποστολή της Ένωσης και μπήκε και στην 11άδα, έχοντας στο πλάι του τους Βράνιες και Μπακάκη

Όσον αφορά την επιθετική γραμμή της ΑΕΚ, προτιμήθηκαν οι Αραούχο και Χριστοδουλόπουλος, με τον Μπακασέτα πίσω τους σαν “δεκάρι” και τον Λιβάγια να μένει στον πάγκο. Σιμόες και Γιόχανσον ήταν το δίδυμο στα αμυντικά χαφ και έκαναν απίστευτη δουλειά (σ.σ. ειδικά ο Σουηδός) ενώ Γκάλο και Λόπες κάλυψαν τις πτέρυγες, έτρεχαν πολύ και βοήθησαν σε επίθεση και άμυνα.

ΑΕΚ - Μίλαν

Προσπάθησε η ΑΕΚ – Σκληρό… καρύδι οι “ροσονέρι”

Οι δυο ομάδες ήταν επιφυλακτικές στις κινήσεις τους στα πρώτα λεπτά του ματς, με την ΑΕΚ να έχει πολύ καλή αμυντική εικόνα (ο Μπακάκης ήταν εκπληκτικός), να πιέζει στο χώρο του κέντρου και να προσπαθεί να επιτεθεί κυρίως από τα αριστερά με τον Λόπες. Ο Μοντέλα έδωσε άμεσα οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του να πιέσουν πιο ψηλά και να μην οπισθοχωρήσουν άλλο.

ΑΕΚ - Μίλαν

Η ΑΕΚ προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει πιο επιθετική, με τον Μπακασέτα να κάνει καλή δουλειά μεσοεπιθετικά. Η Μίλαν έπαιξε πολύ κλειστά και δεν άφησε.. χαραμάδα στην άμυνα της, αλλά δέχθηκε τις πρώτες φάσεις λίγο μετά τη συμπλήρωση του δεκάλεπτου.

Στο 12′ ο Ο Γκάλο έκανε κοντρόλ και το χαμηλό διαγώνιο σουτ από δεξιά και έξω απ’ την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα, που έπεσε προς την πλευρά του. Δυο λεπτά αργότερα ο Ντοναρούμα απέκρουσε το σουτ του Λόπες.

ΑΕΚ - Μίλαν

Το γεγονός πως το τραγικό σουτ του Μπονούτσι στο 41′ ήταν η πρώτη “τελική” των φιλοξενούμενων, δείχνει τον τρόπο που αγωνίστηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Το 45λέπτο ολοκληρώθηκε με τη σέντρα – σουτ του Γκάλο να περνά μόλις έξω (45+1′).

ΑΕΚ - Μίλαν

Δοκάρι οι “ροσονέρι” – Πάθος οι “κιτρινόμαυροι”

Η Μίλαν παρέμεινε προσηλωμένη στο αμυντικό της πλάνο και κατάφερε στη συνέχεια να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να φτιάξει ευκαιρία στα καρέ του Ανέστη. Στα μαρκαρίσματα του οι Ιταλοί ήταν σκληροί, με τον διαιτητή να τους τη… χαρίζει αρκετές φορές και να τους δείχνει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο 41′. Το γεγονός πως το τραγικό σουτ του Μπονούτσι στο 41′ ήταν η πρώτη “τελική” των φιλοξενούμενων, δείχνει τον τρόπο που αγωνίστηκαν.

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Λόπες, Γιόχανσον, Σιμόες, Μπακασέτας (66΄ Γαλανόπουλος), Χριστοδουλόπουλος (60΄ Λιβάγια), Αραούχο (79΄ Γιακουμάκης)

Μίλαν (Βιντσέντσο Μοντέλα): Τζ. Ντοναρούμα, Μουζάκιο, Μπονούτσι, Ρομανιόλι, Μπορίνι, Ρικάρντο Ροντρίγκες, Λοκατέλι (67΄ Κεσί), Μοντολίβο, Τσαλχάνογλου, Αντρέ Σίλβα (81΄ Κάλινιτς), Κουτρόνε (46΄ Σούσο)