Δευτέρα, 29 Απρ.

Άγιαξ – ΑΕΚ: Οι αριθμοί “φωτογραφίζουν” την “κιτρινόμαυρη” ήττα

Eurokinissi

Το τελικό 3-0 μπορεί να αδικεί την προσπάθεια που έκανε στην έδρα του Άγιαξ, αλλά οι αριθμοί λένε την αλήθεια για την ήττα της Ένωσης στην «Johan Cruyff Arena».

Τα σχέδια του Μαρίνου Ουζουνίδη άντεξαν για ένα ημίχρονο, με την ΑΕΚ να δείχνει ένα πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο στην έδρα του Άγιαξ. Με το που σημειώθηκε όμως το 1-0 από τον Ταλιαφίκο στο 46’, τα πάντα… χάλασαν για την Ένωση, κάτι που φαίνεται και από τους.. αριθμούς του αγώνα.

Ο «Αίαντας» είχε την μπάλα σε ποσοστό κατοχής 62% (63-37 στο πρώτο ημίχρονο, 61-39 στο δεύτερο). Την ίδια ώρα, οι παίκτες του έτρεξαν σχεδόν 4 χιλιόμετρα περισσότερα από αυτούς της ΑΕΚ (είχαν 108.998 χιλιόμετρα, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» 105.012).

Η διαφορά αυτή δημιουργήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο! Στο πρώτο 45λεπτο οι γηπεδούχοι υπερείχαν ελάχιστα στα τρεξίματα, 55.170 έναντι 54.152, ενώ στην επανάληψη ήταν 53.828 έναντι 50.861.

Ο Άγιαξ υπερείχε και στην κυκλοφορία της μπάλας. Οι Ολλανδοί κατέγραψαν 628 πάσες με ποσοστό επιτυχίας 88% (553/628), ενώ η ΑΕΚ είχε μόλις 293 πάσες και ποσοστό 74% (218/293).

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να σκοράρει ούτε τώρα μέσα στην Ολλανδία και αυτό «φωτογραφίζεται» ιδανικά από το παρακάτω στοιχείο. Ο Άγιαξ είχε 18 προσπάθειες για γκολ έναντι μόλις 4 της Ένωσης, με τους γηπεδούχους να έχουν 6 σουτ στο στόχο και τους φιλοξενούμενους… κανένα!

Δείτε τα ποσοστά ευστοχίας στις πάσες των παικτών της ΑΕΚ, όπως και τα χιλιόμετρα που έκαναν πέντε από τους 13 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν:

Μπάρκας: 26/34 (76%)

Οικονόμου: 23/27 (85%)

Μπακάκης: 11/17 (65%)

Λαμπρόπουλος: 20/27 (74%)

Τσόσιτς: 21/29 (72%)

Χουλτ: 18/29 (62%)

Σιμόες: 32/38 (84%) 10,9 χλμ.

Γαλανόπουλος: 10/14 (71%) 7,7 χλμ.