Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Ακάθεκτη η Λίβερπουλ! “Super” ανατροπή με… δέκα η Άρσεναλ – videos

Η Λίβερπουλ πέρασε και από την έδρα της Τσέλσι με 2-1 και έφτασε στις έξι σερί νίκες στην φετινή Premier League – Η Άρσεναλ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ κόντρα στην Άστον Βίλα, αγωνίστηκε με 10 παίκτες από το 41’, αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2.

Η Λίβερπουλ συνεχίζει την… προέλασή της στην αγγλική Premier League, καθώς πέρασε νικηφόρα και από το «Στάμφορντ Μπριτζ», επικρατώντας 2-1 της Τσέλσι, και έκανε το 6×6 στο πρωτάθλημα, επαναφέροντας τη διαφορά από τη Μάντσεστερ Σίτι στους πέντε βαθμούς.

Το ματς είχε ένα εντυπωσιακό πρώτο ημίωρο, στο οποίο εν πολλοίς κρίθηκαν τα πάντα. Στο 14΄ η Λίβερπουλ κέρδισε φάουλ στο ημικύκλιο της περιοχής, ο Σαλάχ πάτησε τη μπάλα για τον Αλεξάντερ-Αρνολντ και αυτός με έναν άπιαστο «κεραυνό» άνοιξε το σκορ.

Νέα «φάπα» για Γιουνάιτεντ! Δεν μπορεί να… σηκώσει κεφάλι – video

Οι “μπλε” προσπάθησαν να απαντήσουν, ο Μάικλ Όλιβερ ακύρωσε με τη βοήθεια του VAR γκολ του Αθπιλικουέτα στο 27’, αφού στο ξεκίνημα της φάσης ο Μάουντ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι -και πάλι από στατική φάση- έφτασαν στο 2-0. Ο Άρνολντ εκτέλεσε φάουλ, και ο Φιρμίνο στην καρδιά της περιοχής νίκησε τον Κέπα για το 2-0. Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 78′ μετά από φοβερό σλάλομ του Καντέ.

Σε άλλο ματς, η Άρσεναλ κατάφερε να επικρατήσει 3-2 της Άστον Βίλα. Οι “κανονιέρηδες” έμειναν πίσω στο σκορ μόλις στο 20’ από το τέρμα του ΜακΓκίν ενώ στο 41′ βρέθηκαν να παίζουν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Μάιτλαντ-Νάιλς.

Η Άρσεναλ μπήκε επιθετικά στο δεύτερο μέρος και με πέναλτι του Πεπέ στο 59’ έκανε το 1-1. Ένα λεπτό αργότερα ο Ουέσλεϊ ξανάδωσε το προβάδισμα για τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Έμερι με τρομερά ψυχικά αποθέματα αρχικά ισοφάρισαν στο 81’ με τον Τσέιμπερς και στο 84’ ο Ομπαμεγιάνγκ χάρισε τη νίκη για την ομάδα του.