Πέμπτη, 18 Απρ.

Ανατροπή με Σαλάχ η Λίβερπουλ – Μετά από 26 πέναλτι η Γιουνάιτεντ! video

Οι “μεγάλοι” ευρωπαϊκοί σύλλογοι συμμετέχουν στο International Champions Cup, στο πλαίσιο της καλοκαιρινής τους προετοιμασίας. Ο Σαλάχ μπήκε αλλαγή και έφερε την ανατροπή για τη Λίβερπουλ επί της Μάντσεστερ Σίτι (2-1). “Τεσσάρα” η Τότεναμ στη Ρόμα. Στα πέναλτι επικράτησε η Γιουνάιτεντ της Μίλαν.

Ο Μοχάμεντ Σαλάχ μπήκε στο δεύτερο μέρος, η Λίβερπουλ… μεταμορφώθηκε και κατάφερε να νικήσει τη Μάντσεστερ Σϊτι με 2-1, σε ματς για το International Champions Cup

Η Σίτι ήταν αυτή που προηγήθηκε με τον Σανέ στο 57′. Οι “ρεντς” πήραν τα… πάνω τους με την είσοδο του Σαλάχ στο 63′ και ένα λεπτό αργότερα ο Αιγύπτιος επιθετικός έφερε το ματς στα ίσα. Ο Μανέ “χτύπησε” στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του Κλοπ.

Σε άλλο ματς για το ίδιο τουρνουά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αποδείχθηκε πιο εύστοχη στη διαδικασία των 26 (!) πέναλτι, επικρατώντας 9-8 της Μίλαν στην Πασαντένα. Το ματς έμεινε στο 1-1 στην κανονική του διάρκεια, από τα γκολ των Μάτα (12΄) και Σούσο ( 15΄).

Σαρωτική ήταν για ένα ημίχρονο η Τότεναμ στο Σαν Ντιέγκο κι έτσι κέρδισε εύκολα (4-1) την Ρόμα, που είχε σε ολόκληρο τον αγώνα βασικό τον Κώστα Μανωλά. Γιορέντε (9΄, 18΄), Λούκας Μόουρα (28, 44΄) τα γκολ των Αγγλων, που έκαναν το 1-0 του Σικ στο 3′ να… ξεχαστεί.

Στα πέναλτι πήρε τη νίκη και η Μπενφίκα (4-3) στο ματς κόντρα στην Ντόρτμουντ, με την κανονική διάρκεια της αναμέτρησης να ολοκληρώνεται με σκορ 2-2. Και τα δύο γκολ για τους Γερμανούς σημείωσε ο Φιλίπ (20΄, 22΄), ενώ οι Αντρέ Αλμέιδα (51΄) και Σεμέδο (69΄) βρήκαν δίχτυα για τους Πορτογάλους. O Aνδρέας Σάμαρης πέρασε σαν αλλαγή για την ομάδα της Λισαβόνας στ 66’.

Τέλος, με δύο γκολ του Φαβίλι (32΄, 40’) η Γιουβέντους επικράτησε 2-0 της Μπάγερν Μονάχου.