Απίστευτο χουνέρι! “Τρελή” ανατροπή από Γιουνάιτεντ – Τριάρα… αναβολής στη Σίτι

Γιουνάιτεντ

Συγκλονιστικό ματς στο «Έτιχαντ»! Μέχρι το 52’ η Σίτι νικούσε με 2-0 τη συμπολίτισσα και μεγάλη της «εχθρό», Γιουνάιτεντ και κατακτούσε μαθηματικά τον φετινό τίτλο στην Premier League, αλλά στη συνέχεια ήρθαν όλα… τούμπα. Ο Πογκπά «σόκαρε» τους «πολίτες» με δυο γκολ, ενώ ο Σμόλινγκ ολοκλήρωσε την απίστευτη ανατροπή για την ομάδα του Μουρίνιο (2-3). Μεγάλη επέμβαση του Ντε Χέα στο 90′ σε κεφαλιά του Αγκουέρο! Δοκάρι στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι, που είχαν και ένα ακόμα πριν το 2-1.

Με τέτοια ματς φτιάχτηκε ο.. μύθος της Premier League Η Μάντσεστερ Σίτι ήθελε να «κλειδώσει» μαθηματικά το πρωτάθλημα με «τρίποντο» κόντρα στη Γιουνάιτεντ. Οι «πολίτες» προηγήθηκαν με 2-0 μέσα στην έδρα τους, αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν απίστευτη «σφαλιάρα».

Με τον Πογκμπά να έχει βάψει το μαλλί του γαλάζιο πριν το ματς και να σκοράρει δυο φορές σε δύο λεπτά, η Γιουνάιτεντ έκανε το 2-2 και τελικά πήρε το «διπλό» με το τέρμα του Σμόλινγκ και την απόκρουση του Ντε Χέα στο 90’!

Η Σίτι φυσικά δεν πρόκειται να χάσει τον τίτλο του πρωταθλητή, αφού απέχει 13 βαθμούς από τη Γιουνάιτεντ, αλλά η νέα σφαλιάρα που δέχθηκε μέσα σε λίγες μέρες (σ.σ προηγήθηκε μεσοβδόμαδα η ήττα με 3-0 από τη Λίβερπουλ) χαλάει πολύ το κλίμα στην ομάδα του Γκουαρντιόλα, ενόψει μάλιστα και του επαναληπτικού με τους «ρεντς».

Το παιχνίδι…

Το ματς ξεκίνησε με διαμαρτυρίες για τους γηπεδούχους, που ζήτησαν πέναλτι, για χέρι του Γιανγκ. Οι «πολίτες» βρήκαν τη Γιουνάιτεντ να αμύνεται, κυκλοφόρησαν καλά την μπάλα και άνοιξαν τελικά το σκορ στο 25’ με την κεφαλιά – δυναμίτη του Κομπανί.

Οι «πολίτες» συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και πέντε λεπτά αργότερα έφτασαν στο 2-0 με το όμορφο πλασέ του Γκουντογκάν εντός περιοχής. Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να φτάσουν και σε άλλα γκολ πριν ο Άτκινσον στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ξαφνικά, τα πράγματα στην επανάληψη άλλαξαν, αμέσως μετά το δοκάρι που είχε ο Στέρλινγκ (50′). Ο… μέτριος Πογκμπά σημείωσε δυο γκολ μέσα σε δυο λεπτά (έφτασε τα 5 στο πρωτάθλημα), έκανε το 2-2 και σόκαρε το Έτιχαντ. Στο 69’ ήρθε ο Σμόλινγκ και με πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Έντερσον για την ολική ανατροπή (2-3).

Οι «πολίτες» βγήκαν στην επίθεση για να.. γυρίσουν το ματς και στο 79’ ζήτησαν και πάλι πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιανγκ στον Αγκουέρο.

Η Γιουνάιτεντ άντεξε στην πίεση που της ασκήθηκε και ευτύχησε να δει στο 90’ τον Ντε Χέα να αποκρούει τον κεφαλιά του Αγκουέρο και στο 90+ τον Στέρλινγκ να στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Αποτελέσματα και σκόρερ της 33ης αγωνιστικής:

Σάββατο

Έβερτον – Λίβερπουλ 0-0

Μπόρνμουθ – Κρίσταλ Πάλας 2-2

(65′ Μουσέ, 89′ Κινγκ / 47′ Μιλιβόγεβιτς, 75′ Ζαά)

Μπράιτον – Χάντερσφιλντ 1-1

(29′ αυτ. Λεσλ / 33′ Μουνιέ)

Λέστερ – Νιούκαστλ 1-2

(84′ Βάρντι / 18′ Σέλβεϊ, 75′ Αγιόθε Πέρεθ)

Στόουκ – Τότεναμ 1-2

(57′ Ντιούφ / 52′ και Έρικσεν)

Γουότφορντ – Μπέρνλι 1-2

(61′ Ρομπέρτο Περέιρα / 70′ Βόουκς, 73′ Κορκ)

Γουέστ Μπρομ – Σουόνσι 1-1

54′ Τζέι Ροντρίγκεθ / 75′ Έιμπραχαμ)

Μάντσεστερ Σίτι – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-3

(25′ Κομπανί, 30′ Γκιουντογάν / 53′ και 55′ Πογκμπά, 69′ Σμόλινγκ)