Πέμπτη, 18 Απρ.

Από ανατροπή σε ανατροπή! Η Σίτι ήταν… υπέροχη στη Γερμανία – videos

Αέρας πρόκρισης… φύσηξε στο Μάντσεστερ! Η Σίτι νίκησε με 3-2 μέσα στην έδρα της Σάλκε και βρίσκεται με το “ενάμισι” πόδι στους “8” του Champions League. Οι “βασιλικοί μπλε” κατάφεραν να ανατρέψουν το γκολ που δέχθηκαν, αλλά στο φινάλε του ματς είδαν την εστία τους να παραβιάζεται δύο φορές. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσαν τον αγώνα οι “πολίτες”.

Έπαιζε με 10 παίκτες από το 68΄και είδε την Σάλκε να φτάνει σε ανατροπή στο πρώτο ημίχρονο, με δύο πέναλτι! Η Μάντσεστερ Σίτι όμως απέδειξε ότι διανύει μια πολύ φορμαρισμένη περίοδο και με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά πέτυχε νίκη πρόκρισης μέσα στη Γερμανία με 3-2.

Η εικόνα του αγώνα ήταν η… αναμενόμενη με το ξεκίνημα του. Η Σίτι είχε τον έλεγχο και την κυκλοφορία της μπάλας και έπαιξε κόντρα στη Σάλκε όπως η… γάτα με το ποντίκι! Οι “πολίτες” πλησίασαν τα αντίπαλα καρέ και στο 18′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Νταβίντ Σίλβα εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Φέρμαν και Σανέ και έδωσε… πάρε – βάλε πάσα στον Σέρχιο Αγκουέρο για το 0-1.

Ο Σέρχιο Αγουέρο σκόραρε για πέμπτη σερί σεζόν στη φάση των “16” του Champions League. Μάλιστα αυτό ήταν το 10ο γκολ του στα επτά τελευταία ματς!

Η πρώτη καλή στιγμή της Σάλκε στο ματς ήρθε στο 24′, με το σουτ του Ουτ να περνά δίπλα από το δοκάρι των “πολιτών”. Οι Γερμανοί ανέβασαν “στροφές” και στο 35′ ζήτησαν και πήραν πέναλτι με τη χρήση του VAR (ο Καλιτζούρι έκανε το σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Οταμέντι). Πέντε λεπτά αφού έγινε το χέρι, ο Μπαντελέμπ εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη Σάλκε να πετυχαίνει την ανατροπή με δεύτερο πέναλτι! Μετά από την επιβεβαίωση του VAR, ο διαιτητής έδωσε πέναλτι σε σπρώξιμο του Φερναντίνιο στον Οτσίπκα και ο Μπαντελέμπ ευστόχησε και πάλι από τη “βούλα”, κάνοντας το 2-1.

Το γήπεδο όμως… κατηφόρισε στην επανάληψη, αφού η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε αποφασισμένη να μην φύγει με την ήττα από το Γκεζελκίρχεν. Οι Άγγλοι έψαξαν την ισοφάριση, αλλά στο 68′ τα σχέδια τους δυσκόλεψαν πολύ, αφού ο Οταμέντι αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του Γκουαρντιόλα με δέκα παίκτες.

Παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα, η Μάντσεστερ Σίτι έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, σκοράροντας δυο φορές στο φινάλε του αγώνα. Ο Σανέ (πέρασε στο ματς στο 78′) έκανε το 2-2, σκοράροντας με τρομερή εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Στέρλινγκ στο 90′ έδωσε το “διπλό” στους “πολίτες”, παίρνοντας την ασίστ από τον τερματοφύλακα της ομάδας του!