Τρίτη, 23 Απρ.

Από τον… εφιάλτη στην “τεσσάρα” η Νάπολι! [vid]

Νάπολι
@sscnapoli

Η Λάτσιο προσπάθησε να βάλει… φωτιά στην κορυφή της Serie A αλλά η Νάπολι είναι αποφασισμένη να παλέψει μέχρι τέλους για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος με την Γιουβέντους και «καθάρισε» τους “λατσιάλι” με 4-1 μέσα στο «Σαν Πάολο».

Ένα ημίχρονο άντεξε η Λάτσιο μέσα στο «Σαν Πάολο». Η Νάπολι αγχώθηκε, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη με 4-1, η οποία την διατηρεί στο +1 από τη δεύτερη Γιουβέντους.

Το γκολ του Ντε Βρίις στο 3’ –από σέντρα – μαχαιριά του Ιμόμπιλε- άνοιξε το σκορ στο 3’, ενώ οι ευκαιρίες που έχασε η Λάτσιο στη συνέχεια έκανε τους φίλους των «παρτενοπέι» να παρακολουθούν το παιχνίδι με τεράστια αγωνία.

Λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο(43’) η Νάπολι ισοφάρισε με το ψύχραιμο πλασέ του Καγιεχόν, δίνοντας ένα μικρό χαμόγελο στον κόσμο που βρέθηκε στο «Σαν Πάολο». Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν διάπλατα.

Μέσα σε δυο λεπτά, η Νάπολι κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη, φτάνοντας στο 3-1, με τα γκολ των Γουάλας (54’) και Ζιελίνσκι (56’). Το τέρμα του Μέρτενς στο 73’ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.